Harry Potter and the Goblet of Fire- Mike Newell (2005)


harrypotter.jpgÇocuk filmi çombak filmi kim ne derse desin biz beğendik... Sırf görsel şahane efektlerine bile oturur bir kez daha izlerim. Oyuncular çocuk diye, konu bebe fantazisine giriyor diye böyle bir filmi harcamaz akıllı insan evladı. Serinin diğer geçmiş filmlerine bakınca sabi sübyan olan Harry Potter'ın Goblet of Fire'da gayet ergenleştiği gözden kaçmadı elbette. Bir sonraki film yine Daniel Radcliffe ile çekilecek olursa resmen sakallı bıyıklı hafiften göbek yapmış bir adam izleyeceğiz sanırım.

Neyse film hakkında yazacak pek de fazla bir şey yok. Bilen bildi, izleyen izledi, hakkında yazılanlar da yeteri kadar okundu artık...
Dikkatimi çeken başka noktalar vardı film için...

Hani Lord of the rings'teki çileli evladımız Frodo misali Harry de nerede bir zorluk var koşuyor, en acımasız olaylar onun başına geliyor, her zaman en uzağa o işiyor ya, diyorumki yeni bir film yapılsa, mesela ismi
Frodo v.s. Harry Potter olsa...  Biri yüzüğün diğeri büyülerin peşinden koşturacaklarına en kral kimdir onu bir bilsek biz önce?

Gerçi Frodo yüzük işlerini bıraktı artık biliyorsunuz, en son Green Street Holigans'ta kendisini izledikten sonra, çocuk oyuncuyken büyümenin dezavantajlarını da görmüş olduk. Ve sanırım Harry Potter'ın da sonu Elijah Wood'a benzeyecek. Artık büyüdün yallah denecek kendisine o da başka alemlerin başka rollerin adamı olacak. Mesela Green Street Holigans filminde bizim bildiğimiz Frodo'yu öyle görmek insanın içini biraz burkuyor. Burkuyor çünkü sen koskoca Frodo, Yüzüklerin Efendisi'nde kral olmuşken, başka başka filmlerde yan oyuncu gibi ezik duruyor nedense... Ben geçiyordum uğradım abi der gibi oynuyor adam. Nerede yüzük kahramanımız diye soruyor insan. O köylü, al yanaklı, yüzük efendisi yaftası yapışıverdi işte adama...

Neyse işte, dedim ya, Frodo'yu ya da Harry Potter'ı başka projelerde görmek istemiyoruz kardeşim biz. Onlar hep bu bildiğimiz gibi kalsınlar. Ezilmesinler artis artis oyuncuların karşısında. Şöyle bir sahnenin hastası olurdum şahsen;

frodovsharry.jpg

Nasıl ama?... LOTR ve Harry Potter serilerinin izleyici sayılarını 5'e katlamazsa hayatımda bir daha film izlemem.

Ha böyle bir film olsa kim galip gelir? Ben Frodo derim. Neden Frodo derim?

- Bir kere duruşu var Frodo'nun. Çileli hayatı,  pis tırnakları ve sürekli ağlayacakmış gibi  bakan gözleri ile Frodo, Harry Potter'a pabuç bırakmaz.

- İkisinin de ailesi muamma olduğu halde Harry, Frodo'ya göre zengin züppe görünüşlüdür ve her ne kadar onca mücadelenin altından kalksa da daha bir muhallebi çocuğudur Harry Potter.

- Ayrıca Harry Potter gözlüklüdür, gözlüğü düştüğü anda bitirir kendini...  Frodo köy ortamında daha bir sağlıklı gıdalar tükettiğinden dolayı Harry Potter'ı fizik olarak da ezer. Frodo daha çetin yaşam şartlarında büyümüştür. Mesela Frodo, dağ tepe çıpıldak ayakla koştururken Frodo takım elbisesiyle kütüphanede büyü kitapları okur.

- Harry Potter gerektiğinde ukalalık yapmaktan kaçınmazken Frodo tillahı gelse terbiyesinden ödün vermez. Büyüğüne saygıda kusur etmez, Gollum'a bile kucak açmış bir insan yavrusudur.

Frodo v.s. Harry Potter istiyoruz!
| gamzeK | 17-Eylül-2006 Pazar|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |