Frágiles- Jaume Balagueró (2005)


fragile.jpgAdı sanı pek de duyulmamış filmlerin yönetmeni Jaume Balagueró yeni filmi Fragiles ile yine sessiz ama kaliteli bir selam yollamış. Adını genel anlamda seyirciye Darkness ile duyurmuş ve herkesin aman duman bittiği filmlere imza atmış değilse de "dandik" filmler çıkmıyor bu adamın elinden.

Fragiles, garip olayların yaşandığı ve kapanmak üzere olan bir çocuk hastanesine yeni tayin olan gece hemşiresi Amy'nin "garip" denen olayları çözme merakı ve çocukların hastaneden tahliye edilinceye kadarki süreçte yaşanan gerilimli olayları anlatan bir film.

Filmdeki Amy, herkesin Cnbc-e dizisi " Ally Mc Beal" dan tanıdığı Calista Flockhart. Ally Mc Beal dizisini bir ara takip etmiş olan ve oradaki oyunculuğunu gayet iyi bulan ben dün akşam Fragiles'ı izledikten sonra bir kez daha takdir ettim kadını. Söylentilere göre anoreksi yüzünden (tıptaki adıyla anoreksiya nervoza ya da halk dilinde geberip gidinceye kadar kilo verme rahatsızlığı) bir çok iş kaybetmiş Calista Flockhart. Yüzünde garip bir masumluk ve hüzün var kadının, tam olarak şu an ifade edemesem de Fragile filmi için cuk diye seçilmiş bir oyuncu bence.

Film gayet başarılıydı ve hatta fazla duyulmamış olmasına da şaşırıyor insan. Piyasada korku filmi yaptık, izleyin de görün bakalım diye bağıran bir çok vasat filmden çok daha iyiydi ayrıca film boyunca insanın sinirini bozan herhangi bir dandiklik ya da gereksizlik yoktu. Örneğin; en ölüm kalım meselesi olduğu anda kimse birbirine ucuz iltifatlar etmedi, salak salak diyaloglara girilmedi. Konu olarak hem dram hem de gerilim filmi denebilecek bir film. Hemşire Amy'nin geçmişte mesleğindeki bir ihmal yüzünden bir çocuğun ölümüne sebep olması, sürekli bu suçluluk duygusuyla travmalar geçirmesi, çocuklara karşı gösterdiği aşırı korumacı tavırları ve sonucu her ne olacaksa olsun garip olayları çözme gayretleri birer iç hesaplaşmaydı aslında.

------------------------------------------------
Bu cümleden sonrası filmi izlemeyenler için ipucu verebilir yani SPOILER olabilir. Ben izlemedim, anlatma diyenler bundan sonrasını okumasın.
------------------------------------------------

Cam hastalığı denilen bir rahatsızlığa sahip olan küçük bir kız yıllar önce çocuk hastanesinde tedavi görürken, ona verilen özel hemşiresi Charlotte ile arasında özel bir bağ oluşur. Bu bağ o kadar derinleşirki, hemşire küçük kız tedavi olup hastaneden gidecek korkusuyla kızın çeşitli uzuvlarını kırarak hastanede kalmasına sebep olur. Durum farkedilince işler boka sarar. Hemşire kızı öldürür, kendini de asansör boşluğundan atar. O anki şartlara göre hastane kapatılmaz ama olayın yaşandığı 2. kat tamamen devre dışı bırakılır.

Yıllar önce yaşanan bu olayın şu an hastanede yatan bazı çocuklara etkileri olur. Dönem dönem hasta çocuklardan bazıları Charlotte adında birinden bahsederler ama hastane yönetimi durumu ciddiye almaz ( almamak işlerine gelir) Yeni tayin olan hemşire Amy, 2. kattaki Charlotte'u gerçekten görür ve çocukların tahliye edilmesi için kendi hayatını bile riske atar. Amy, geçmişteki bir ihmal yüzünden bir çocuğun ölümüne sebep olmuştur. Sürekli olarak bu suçluluk duygusuyla yaşamaktadır. Ve aslında bu olayı çözmek ve hastanedeki çocukların hayatını kurtarmak onun vicdani bir günah çıkarmasıdır.

* Amy 2. kata çıkınca Charlotte'u görüyor. Bu sahnede aslında izleyici de ilk kez görüyor Charlotte denen hemşireyi. Eski resimlerde hemşirenin tipinin neye benzediğini görüyoruz. O tipte bir kadının ucube hali ne olursa gerçekten de o şekilde yapılmış makyaj. Çok başarılı bir görüntüydü. Her ne kadar hafiften Michael Jackson'ı andırır gibi olsa da, eleştirilecek olan şey M. Jacksondır, makyaj değildir. Hemşirenin fotoğraftaki halini gördükten sonra o ucube görüntüyle karşılaştırıp cidden de o kadın bu yahu diyorsunuz. Demekki M. Jackson ucube...
| gamzeK | 10-Eylül-2006 Pazar|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |