Gaspar Noé


Gaspar Noé- Herkese Karşı Tek Başına Duran Adam- Doğum Tarihi 27 Aralık 1963 Arjantin

gaspar_noe.jpgGaspar Noé ismi geçtiği anda "Fransız sinemasının yaramaz çocuğu" lafını da hemen eklemek adet olmuş nedense... İyi de bu adam neden yaramaz çocuk ilan edilmiş, şu fotoğrafına bakıp neresi yaramaz deniyor oysaki... Diğer babalara göre çok genç bir arkadaşımız olduğundan siyah-beyaz fotoğrafı yok aslen... Mecburen grileştirdim adamı. Böyle masum göründüğüne bakmayınız aslında "insanın burnundan fitil fitil getirme" yi hakkıyla başarabilen bir adamdır. (Irreversible- Dönüş Yok filminden sonra iyice emin oldum) Hemen bakıverin aşağıdaki fotoğrafa ne kadar da hin olduğu belli oluyor.

Çağdaş Fransız sinemasının aykırı figürü Gaspar Noé aynı zamanda özlü sözler konusunda da oldukça başarılı.
"intikamdan dönüş yoktur", "Zaman her şeyi mahveder. Çünkü bazı şeyler onarılamaz" "insan bir hayvandır", "Çoğu suç cezalandırılmaz"... gibi insanı manalardan manalara sokabilecek derin laflar etmiştir kendileri.

Herkes onu sevmiyormuş gibi görünse de yaptığı ettiği bir çok film ödül almıştır, ses getirmiştir. Çektiği filmler genelde rahatsız edici, iğrenç ya da vahşet diye tanımlanır ve her filminden sonra en az 2 ay gerek film gerek bu adam konuşulur. Zaten bu kadar çok tartışılması da şüphesiz başarılı olduğundandır. Tuhaf bir adamdır bu. Sadece Gaspar Noé denilince hemen şöyle bir duygu oluşuyor bende: Adam düşünüyor taşınıyor dehşet (burdaki sıfat iyi anlamında da olabilir kötü anlamında da olabilir karar veremedim tam) filmler çekiyor ve cümle alem adamın arkasından kendilerini harap edinceye kadar tartışıyor. Büyük ihtimalle gülüyordur tüm bu olan bitene "yahu çektik işte izleyin geçin, konuşmayın arkadan vır vır vır" diyordur içinden... Ancak sinema eleştirisi diye bir şey var değil mi efendim...(kafana estiği gibi film çekemezsin sen :P)

Teknik olarak çok fazla atraksiyona giren bir arkadaşımız olduğundan onun sayfasında Snuff filmden bahsedilmezse olmaz.

Ne yapmış ne etmiş?

Çok tuhaf şeyler yaptı bu adam zamanında... Önemli işleri şöylece sıralanmıştır aşağıda;

 • Carne-1991

 • Herkese Karşı Tek Başına- I Stand Alone-1998'de Cannes Film Festivali'nde FIPRESCI Ödülü, Sarajevo Film Eleştirmenleri Ödülü, Stockholm En İyi İlk Film ve En İyi Görüntü ödülü

 • Sodomites-1998

 • Bir de 1998'de Good Boys Use Condoms adlı Fransız yapımı filmde Kamera operatörlüğü yapmış olup Fransa'da yapılan uzun kısa ne kadar çalışma varsa içinde yer almalıyım hırsıyla tavuklar gibi koşuşturduğu görülmüştür.

 • Irréversible-(gidilip gidileceğine pişman olunsun mu olunmasın mı karar verilemeyen film)2002'nin en çok konuşulan filmlerinden ki, ona ayrıca geleceğim konu olarak.Öyleki, Cannes tarihine yazilan ilkler arasındaki yerini alan bu film, izleyenleri tıbbi yardım almak zorunda bırakıyor. Festival tarihinde hiçbir film yarısında terkedilmemiş.

 • 2002 Cannes Film Festivali Altın Palmiye aday gösterildi.

 • Stockholm Film Festivali En İyi Film Ödülü gibi daha bir çok en iyi şu bu ödülü aldı.

Genel Gaspar Noé Tarzı

 1. Yıllar yıllar boyu yaptığı çalışmaların neticesinde kendisine yüklenen "Yaramaz Çocuk" misyonunu alnının akıyla devam ettirmek için rahatsız edici, gereksiz şiddet sahneleriyle dolu, uçuktur genel tarzı...
  Seyiriciyi döver, fiziksel acı yetmiyormuş gibi sana bir de hayat boyu unutmayacağın gerilimler yaşatayım da gör bakalım der yollar... İşte budur aslında özetle adamın olayı.

 2. Genel tarz bakımından yekten Kara Filmci demek yanlış olsa da Gaspar Noé' in esas oğlanı "Irréversible" son dönemlerde çekilmiş en iyi film noir örneklerinden biridir.

 3. Çektiği filmlerin senaryolarını da kendisi yazar genelde... (acımasızlık x2 hehhe)

 4. Filmlerinin hazmı zordur ve bunu kabul etmek gerekir. İnsan üzerinde psikolojik gerilim gösterir. Karakterler genelde paranoyak ve rahatsızdır. Çaresizlik, zavallılık alabildiğine mevcuttur. İzleyicileri bin pişman eder.

 5. Hareketli ve baş döndürücü kamera çekimleri kullanır. (Aktüel kamerayı ustalıkla kullanabiliyorum bakınnnnnnn demek istiyor sanırım) Böylece filmde olay ve fikir uçuşmalarını iyi yansıtır ancak zavallı kurban izleyicileri de mide fesatlarına sokar "fikirler uçuşuyor efendim" demek istersen insanların başı döner, feleğini şaşırlar.

 6. Kadın karakterini hep güzel, çaresiz, yardıma muhtaç niteliklerde kullanır. Bu anlamda femme fatale şirret kadın öğesi hem vardır hem yoktur. (Klasik anlamda kara filmlerde kadın öldürücüdür ve erkeği bitirir. Gaspar Noé ise bir yandan kadının ne kadar da fettan olduğunu gösterirken bir yandan da "öyle fettanlık olmaz böyle olur" dercesine kadını cezalandırır çaresiz duruma düşürür.

 7. Kara filmin genel özelliklerine bağlı kalmaktansa daha çok onun alt türü olan thriller tarzını ustalıkla işler.
  Momento Film dediğimiz filmin sondan başa doğru ilerlemesi tekniği de bu genç kuşak yönetmen arkadaşımızın sevdiği bir yöntemdir ayrıca filmlerinde de çok lezzetli durduğu şüphesizdir.

 8. Bazı filmlerinde kendi de oynamaktadır kimseye hissettirmeden. Hatırlayınız Irreversible esas oğlan filminde meşhur Rectum barında çok kısa bir süre gözükmektedir. (Bir çok kişi o anda ruhunu teslim etmekle meşgul olduğundan farkedilmemiş olması doğaldır.)| gamzeK | 23-Temmuz-2006 Pazar|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |