Mystic River- Clint Eastwood (2003)


mystic_river_01.jpgYönetmen Clint Eastwood, başrollerde Sean Penn, Tim Robbins ve Kevin Bacon var 2003 ABD yapımı filmi daha dün gece izleyebildim. Çok başarılı ve sayfa sayfa çözümlenebilecek kadar donanımlı bir film. Hiç bir şekilde görsel efekt şenliğine girilmemiş. Sadece doğal ortamda mükemmel bir senaryoyla oluşturulmuş. Dennis Lehane'nin kitabından Brian Helgeland senaryo oluşturuyor ve Lehane ortaya çıkan filmden oldukça memnun hatta en büyük korkusu kitabında yazdığı karakterlerin ses tonları ve kafasındaki sahnelerde bunları nasıl canlandıracaklarıymış. Ancak çekimler sırasında oyuncularla beraber o da geziyor ortalıkta ve gayet memnun kalıyor hatta şaşırıyor bile kafasından geçenlerin olmasına.
Oyuncular için zaten söze gerek yok mükemmeldi hepsi.

Bir çok ayrıntı vardı filmde oturup üzerinde uzun uzun konuşulacak. Benim yakaladıklarımdan bazıları; Dave'in küçüklüğünde yaşadığı olay sanki sadece onun üzerinde bir etki yaratmış gibi gösteriliyor. Oysa 3 arkadaş da birbirinden arızalı. En normal görünen Sean (Kevin Bacon) bile sorunlar yaşıyor iç dünyasında eşi telefonda konuşmadığı halde kendi kendine telefonda konuşup kapatıyor mutluluk duyuyor bundan. Film başladığında asıl katilin Dave olmadığını aşağı yukarı anlayabiliyorsunuz, yok bu kadar basit olamaz diye, yine de sonuç güzeldi, hiç beklenmedik bir adam çıktı. Sean Penn (Jimmy) harikaydı, sürekli olarak Dave'i geçmişteki olaydan dolayı ezik ya da arızalı bulduğu halde asıl arıza kendisindeydi.

Bir diğer dikkatimi çeken şey; Çocuğun katil olduğu anlaşılıyor ancak sebebini sadece Brandon yani abisi bilebiliyor polislere başka bir neden anlatılıyor. Dilsiz çocuk abisini çok sevdiğinden belki de o kızla başka yere gitmesinden korktuğundan öldürüyorlar kızı ama polislere başka bir neden anlatılıyor.

Hayran kaldığım başka bir ayrıntı; Kadın konusunu mükemmel işlemiş. Filmde esas adamların eşleri yani 3 kadın ayrı ayrı çözümleme konusu. Sean'in karısı suskun bir biçimde terkediyor ve sessiz telefonlarla anlaşıyorlar eşiyle. Dave'in karısı; eşini Jimmy'e ispiyonlayarak eşinin ölümüne sebep oluyor diğer taraftan haksız yere adam öldüren Jimmy'nin karısı ise olayın korkunçluğuna rağmen kocasının yanında olarak ona kendini iyi hissettiriyor. Burada 2 kadının arasındaki fark ve sonuç çok güzel anlatılmış. Eşinin saçma bir şüphe yüzünden öldürülmesine neden olan kadın filmin sonunda yapayalnız kimsesiz kalıyor ve o acı insanın içine işliyor, öldüren adamın karısı ise her ne olursa olsun yanındayım diyen kadın ise herşeye rağmen mutlu gözüküyor hatta kocasına kendisini iyi hissetmesini sağlıyor.
Hangisi doğru bilinmez ama ölenle ölünmediği ve hayatın acımasızca devam ettiği gerçeği bu kadar güzel anlatılabilir sanırım.

Clint Eastwood'un John Huston hayranı olduğunu öğrendim (ben tek geçerim John Huston'ı)ki gözümde kat kat büyüdü adam.
Huston derki; "Yönetmenlik doğru insanı bulduğun oranda önemlidir." Clint Eastwood da bu cümleden hareketle bana fazla bir şey kalmadı zaten diyor.| gamzeK | 23-Kasım-2004 Salı|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |