Godsend- Nick Hamm (2004)


Daha önceden The Hole filminden bildiğim Nick Hamm'in fırından yeni çıkmış yeni filmi. 2004 Kanada yapımı. Robert De Niro ismini görünce heyecanlandım, korku-gerilim raflarında duruyor. Beğenmek için zorladım kendimi olmadı. Altıncı His filminin vasat bir benzeri, küçük oyuncu Cameron Right, anne rolünde Rebecca Romijn-Stamos, baba rolünde Greg Kinnear ve de Robert De Niro bilimadamı-doktor tiplemesi. Doğa kanunlarını baştan sona inkar eder tarzda bir buluşu olduğunu iddia ediyor doktor. Anne babanın ölen çocuklarını klonlayabileceğini iddia ediyor. Çocuk klonlanmasına klonlanıyor ama arızalı bir şey oluyor.
Çok gereksiz bir o kadar da özensiz sahneler yüzünden bir ara kızdım bile...

Senaryo saçma bir biçimde kesip biçilmiş gibi. Kopukluk değil de gereksizlikler var.Hatta Robert De Niro bile vasattı filmde, o bile kurtaramamış yani. Korkuyu geçtim gerilim adına sadece kısa ve sert geçişler vardı, bir kaç ani efektten başka bir şey yoktu.

Çok bariz hatalar vardı filmde.
Şöyleki, çocuk doğmadan önce aniden annesinin davul gibi şişen karnı, çocuğun doğduğu gece aniden iniyor ve anne bir manken edasıyla bebeyi yatağına yatırıyor. Küçük bir nokta ve çok kısa bir sahneydi ama özensizdi.
Daha sonra ekranda 8 yıl sonra yazısı belirince babası 8 yıl sonraki olgun orta yaş görüntüsü aldığı halde annesi halen eskisi gibi görünüyordu sadece saçlarda oynama yapılmıştı. Hatta daha sonraki sahnelerde baba kişi yine eski dinamik genç görüntüsüyle filme devam etti, adamı bir anlık olgunlaştırıp unutmuşlar gibi.

Bir başka dikkat çeken bariz komiklik, Robert De Niro baba kişinin kilisede kafasını bir güzel parçalayıp kiliseyi yakıyor ancak adam her nasıl oluyorsa kafasından bir damla kan akmada kurtulup anneyi tehlikeli bir durumdan da kurtarabiliyor. Kilisedeki sahne çok gereksizmiş gibiydi keşke olmasaydı. Ayrıca Robert De Niro'nun filmin başından beri anneyle flört etmek istemesi daha etkileyici bir durumla sonuçlanabilirdi. Son sahnelerde adam sır oldu gitti. İnsanın içine hiç sinmeyen bir sonla klonlanan çocuğun aslında Robert De Niro'nun ölen oğlunun karakteristik özelliklerini taşıdığını öğreniyoruz.
Bu resurrection filmleri artık sıkmaya mı başladı ne...| gamzeK | 24-Temmuz-2006 Pazartesi|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |