The Island- Michael Bay (2005)


The Island adlı filmi nihayet izleyebildik. Yönetmen Michael Bay'i pek sevdiğimi söyleyemem. Aha budur diyebileceğim filmi olmadı benim açımdan.

Filme gelirsek; film iyiydi; görsel efektler konusunda bilim kurgu hayranlarını oldukça doyurucuydu. 2000'li yılların teknolojik olanakları sayesinde izlerken keyif alıyorsunuz, görsel bakımdan herhangi bir dandikoluk söz konusu değildi. Ayrıca konu olarak da oldukça ilgi çekici idi sürükleyici bir filmdi.

Lakin bence film kötüydü; az önce söylediğim konu olarak ilgi çekici olmasının artısını Michael Bay'in hikayesine bağlayamıyorum çünkü özgün bir konu değildi. 1971 Yapımı George Lucas üstadımızın THX 1138 adlı filmini izlerseniz büyük çaplı bir dejavu yaşarsınız :) Konu aynı konudur çünkü. Elbetki Lucas abi 71 yılında o filmi çekerken 2005 yılının teknolojisini kullanabilecek durumda değildi. O bakımdan THX 1138 filmi hafiften ağır kalabilir ancak konu kesinlikle The Island filminin konusuydu dolayısıyla The Island filminin konusu özgün değildir. O senaryo George Lucas'a aittir.

Film kötüydü çünkü çok dandiko sahneler vardı, şöyleki; Öncelikle Lincoln-6Echo ve Jordan 2-Delta kaçarlarken geldikleri uçsuz bucaksız yolda yol levhalarının ne işi vardı?!? Hadi levhaları geçtik ikisi de McCord'u nasıl eliyle koymuş gibi bulabildiler şak diye? Dünyaya çıktıkları anda nasıl bu kadar çabuk uyum sağladılar da hemen bara gidip adamı kıstırıverdiler? Dünyadaki davranışları olsun, evdeki halleri tutumları nasıl hemencecik uyum sağlayabildi? Ayrıca bir Allahın kulu insan Jordan 2-Delta ablamınızn tırnaklarındaki ojeyi silmeyi aklına getirmedi mi? Ütopik dünyada kadın ürünlere mutlak beyaz oje mi sürülüyor ve neden?

Lincoln-6Echo abimiz arkadaşlarını kurtarma sevdasına şalterleri indirdi de koskoca ütopik dünyanın jenaratörü mü yoktur hemen kolu indirince herşey yerle bir oldu? Ayrıca içerideki insanların sorgulama hisleri olmadığı için yaşadıkları yerden son derece memnundular hatta bu tekrar tekrar dile getirildiği için biz izleyenler o insanların hayatlarından gayet memnun olduklarını anlıyoruz. E peki durum buyken Lincoln-6Echo abi kapıları açar açmaz insanlar şuursuzca neden koşmaya başladılar? En ufacık bir şaşkınlık, hayda noluyoruz kardeşim gibi bir durum neden yaşamadılar? Hepsi de ipi koparılmış gibi heyooo heyoooo şeklinde neden koşuyordu ayrıca çıkışın orası olduğunu nasıl bilebildiler şak diye?

Sonuç olarak toparlayalım; The Island filmi tırt bir filmdir bana göre. Klonlama hadisesi konu olarak ilginç olsa da bu filmin kendisi zaten klondur!!
| gamzeK | 01-Mart-2006 Çarşamba|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |