While she was out- Susan Montford (2008)


0887971.jpgWhile she was out, 2 çocuklu dert sahibi bir kadının bir gecede başına gelen olayları anlatıyor. Filmin tanıtımı için, "Herkesin bir kırılma noktası vardır, bu gece o da kendisininkine ulaşıyor" gibi bir şeyler saçmalanmış.

Tamamen ilgisiz ve "ayı" gibi gösterilen bir koca, annelerini kayıtsız şartsız seven 2 küçük ikiz kardeş ve "saçını süpürge eden" miş gibi görünen bir anne var ortada. Yılbaşı gecesi, eşler kavga ediyor ve adam sinirle duvara patlatıyor. Della (Kim Bassinger) işi gücü bırakıp duvar kağıdı alayım bari diyerek sokağa çıkıyor, park yeri yüzünden "piç ergenlere" bulaşıyor ve sonrası...

Eden Lake filmini izleyenler varsa, bu film onun kötü bir taklidi denebilir. Gençler, erişkin insanlara sataşır, erişkinler başta pabuç bırakmaz gibi dursalar da sonrasında nakavt olurlar falan. Gençlerin arasında mutlaka iyi çocuk olan vardır ama kurunun yanında yaş da yanar. Bu film için,
Susan Montford'un yönetmenlik yaptığı ilk film olması dikkat çekici. Prodüktörünün Kim Bassinger olması daha da dikkat çekici!

Film, kocanın eve gelip, ezik Della'yı haşlaması ve itip kakmasıyla başlıyor. Adama vay ne öküz adammışsın diyemeden, evin dağınıklığı da gözüne sokuluyor seyircinin. Ev dağınık, her yer bayram yeri gibi, koca kızgın, Della ise Pilatese bugün mü gidecektim yarın mı derdine düştüğü için oldukça bitkin. Verilmek istenen mesajı tam anlayamıyoruz, adam mı haklı bu noktada yoksa Pilates ile İspanyolca ders günlerinin karışmamasını arzu eden Della'mız mı? Kavga esnasında adam duvarı yumrukluyor ve her nasıl oluyorsa artık, kartondan yapılmış duvarda delik açılıyor. Noel akşamı tatsızlıklar unutulur, ailece bir arada yemek yenir, küslük uzamaz diye düşünüyorsunuz değil mi? Hayır... Della, işi gücü bırakıp ben duvar kağıdı alayım bari diyerek markete çıkıyor! ( Şimdi bu mantık nedir? O akşam için en zaruri ihtiyaç bu mudur? Şaftı kaymış bir kadın, fiziksel/ sözsel şiddete uğramış ve duvar delik kaldı diye markete kağıt almaya gidiyor?)

Bir diğer göze sokulan ama neden olduğu bilinmeyen konu, koca kişisi, Della'yı kendine bakmamakla suçlayıp, iyice saldın kendini diye eleştiriyor. Oysa, ileriki sahnelerde Della'nın hiç de evi için saçını süpürge eden, ev işleriyle yuvarlanıp giden, eşofmanın dizleri çıkmış vaziyette sokağa çıkan biri olmadığını görüyoruz? Peki ev içinde o pejmurde hali nedir? Bir gün Pilates dersi, öteki gün İspanyolca kursuna giden bir ev hanımı evin içinde neden "Çileli Leyla" modunda takılır?

Kısa kesiyorum (kesemedim bir türlü) Della marketin bahçesinde 2 araçlık park eden bir arabanın camına "Allah belanı vere" tarzında bir not bırakır. Araç pis serseri gençlerimize aittir ve onlar Della'yı azcık korkutalım derlerken güvenlik görevlisi ölür. (Noel akşamı, eleman, güvenlik görevlisini bahçenin ortasında tak tak vuruyor, bir insan evladı yok ortada? ) Della ben hemen uzayayım derken, gençler elbette peşine düşüyorlar. Şantiye alanı, orman, nehir, dağ, taş tepe derken gece yarısı körebe oynar vaziyette kaçıp kovalanıyor. Della ve takım çantası mükemmel ikili oluyorlar. Takım çantasını elinden bırakmayan Della'nın elbet bir bildiği var. Çanta içindeki bilimum tornavida, İngiliz anahtarı, pense, yan keski gibi aletler pis gençlerin sonu oluyor. Psikopata bağlayan Della, hepsini öldürüyor ve evine dönüyor.

Ayı koca, Della'nın yokluğunu bile farketmeden, marketten bana ne aldın diye sorarken... Della da "yerim böyle işi, biri de bir bini de bir" diyerek kocayı da öldürüyor.

Nedir şimdi bu film? Ne demek istediniz?

- Kadınlar hiç bir şey yapmasa bile yorgundurlar, üstüne gitmeyin?

- Pilates sağlığa yararlıdır?

- Park yeri bulamayınca, bulamayın ama kimseye bir şey demeyin?

- Biri peşinizden kovalıyorsa ne yapıp edip alet çantası edinin, yanınızdan ayırmayın?

Başka sorusu olan?
| gamzeK | 08-Ocak-2009 Perşembe|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |