Pathology- Marc Schoelermann (2008)


pathology.jpgDünyaca ünlü araba reklamlarının yönetmeni Marc Schoelermann bu filmden sonra sanırım kariyerine yine reklam çekimlerinden devam edecek. "Sinemada iş yokmuş abi" diyesi olasıdır. Reklam filmlerinden aldığı parayı bu filme harcadıysa çok büyük yazık etmiştir, kendisi de bin kez pişman olmuştur eminim.

Anatomie (I-II) filmlerini izleyen varsa bu filmi hiç yabancılık çekmeden hatta baya da benzeterek izler ve kapatır. Heroes'un Peter Petrelli'si filmin esas oğlanı. Dışardan oldukça parlak, başarılı gibi görünen bir grup doktor aslında külliyen sapıktır ve kendi aralarında insan öldürmece oyunu oynarlar. Bu oyunun amacı, neye hizmet ettiği konusunda en ufak bir fikrimiz yoktur. Başlarda olay, pislik insanların bu dünyada olmaması gerektiği üzerine gibi görünse de, hiç alakası yoktur, öldürülen kişilerin masum- suçlu- suçsuz- iyi- kötü olduğuna hiç mi hiç bakılmamaktadır.

Başarılı ve parlak doktorumuz Ted Grey, yeni geldiği hastanede türlü artislikler yaparak hem profesörlerin hem de stajyerlerin dikkatini çekmektedir. Sınıfın popüler stajyer grubu, çok geçmeden Ted ile tanışıp, onu da kendi aralarına kaynatmak isterler. Manası henüz anlaşılamamış olan bir oyundan bahsedilir, grubun her elemanı sırayla birini öldürür, diğerleri ölüm sebebini tahmin etmeye çalışırlar, kurban itinayla açılır bakılır, bu törensel hadise sırasında uyuşturucu, türlü sapıklıklar falan yapılır ve kurban yakılır. Tabi bunlar doktor olduğu için her türlü teçhizat ve uygun ortam da ellerinin altındadır. Git gide işler bozulur, Tedd'in cici nişanlısı, şehre gelince, Tedd bu işlerden elini eteğini çekmek ister. Tabi, yok öyle yağmadır. Gel, aman da ne çılgınlıkmış bu, dur ben de katılayım de, biraz eğlen, coş, sonra aman nişanlım geldi ben uzayayım de... Diğerleri olmaz öyle diyince akıllı Ted, tek tek uğraşacağıma toptan kurtulayım ben bu itlerden der ve törensel hadisenin olduğu yeri uçurur. Diğerleri ölür fakat grubun asıl sapığı hayatta kalır, gider Tedd'in nişanlısının icabına bakar, Tedd de intikam alır vs... vs...

Doyurucu olmayan bir senaryo, iyi olmayan oyunculuklarla bezenmiş ortaya vasatın da vasatı bir film çıkmış. Gereksiz şiddet, yeter be dedirten cinsellik, uyuşturucu, underground sahneler bu filmi hiç de iddialı yapmıyor bence. Dozunda ayarlanmış herhangi bir şey olmadığı gibi, film bittikten sonra da "eee, ne oldu yani şimdi" diyip, kapatıyorsunuz.

Hayırlı işler, Schoelermann. Sen bence reklam piyasasına geri dön.

İşte ana babalarının okusun doktor olsunlar diye gönderdiği, hayırsız it sürüleri bunlar:

pathology1.jpg

Gören de sütten çıkmış ak kaşık sanar eşşooğleşşek Tedd'i.... Film boyunca gıcık oldum zaten... Diğerleri sapıksak sapığız abi diyerek takılırken bizimkinde bir efendilik, aman abi ben bir şey yapmadımcılık...

pathology2.jpg
| gamzeK | 21-Temmuz-2008 Pazartesi|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |