The Water Horse: Legend of the Deep- Jay Russell (2007)


waterhorseposter.jpgİsmi pek duyulmasa da kariyerinin en güzel işini yapmış bence Jay Russell. 2007 yapımı Su Atı filmi, esasen bir efsaneye dayanıyor. (Belki de gerçektir cidden, polemiğe girmeyeceğim bu konuda) İskoçya'da Ness Gölü'nde görüldüğü iddia edilen bir su canavarının hikayesi anlatılıyor. Filme hızlı hızlı göz gezdirip "amaaan çocuk filmiymiş" yorumunu yaparsanız büyük hataya düşersiniz. Başrolde çocuk olabilir, filmin fantastik havası bu türden hoşlanmayanlar için kandırmacalı görünebilir fakat ben iddia ediyorum bu bir çocuk filmi değildir.

Gerek görsel efektler gerekse hikaye son derece başarılı ve kesinlikle sıkmıyor izleyiciyi. Hikaye İskoçya'da geçiyor ya bol bol müziklerinden de faydalanıyorsunuz filmi izlerken. Güzel yakalanmış kareler, huzur dolu sahneler ve şahane efektleriyle izlenmeye değer bir film bu...

Angus adında bir erkek çocuğu, tesadüfen taşa benzer büyüklükte bir yumurta bulur, eve götürür açmaya çalışır ve açar. İçinden çıkan "şey" bir su atıdır. Angus onu doğumundan itibaren koruyup beslediği için (ismi de Crusoe'dur) Crusoe onu babası zannetmektedir. Mutlu mesud günleri pek tabi çok uzun sürmez ve Crusoe, hep minicik kalmaz, her gün giderek kocamanlaşır ve doğasının da gereği olarak denize yerleşir. Bir süre sonra denizdeki canavar dedikoduları alır başını yürür. Angus, yakınlarına durumu anlatmaya çalışsa da kaale alınmaz.  Savaş yıllarında olunduğu için, sürekli insanlar tarafından taciz edilen Crusoe, "lan siz benim başıma bela mısınız, parayla mı verdiler sizi bana" diye dellenerek küçük çapta psikopatlıklar yapar. Sonuçta insanlar dize gelir, dur aman abim güzel abim nettin neyledin derken sakinleştirirler bizimkini, o da bari millete faydalı olayım diyerek, şık bir hareketle demir ağları düşürür.

Suratınızda gülümseme bırakacak bir finalle biter film. Gelelim ayrıntılara;

- Crusoe modellemesi son derece başarılı yapılmış, benzer türdeki örneklerine bakınca en iyi modellemelerden biriydi. (Özellikle ilk doğduğu günlerdeki hali ciddi ciddi tatlıydı, refleksleri, seri hareketleri çok başarılıydı)

- Başroldeki Angus (Alex Etel) tam rolünün çocuğu olmuş. Ama gelin görünki Angus'tan öte anne ve kız kardeşi resmen mükemmeldi. Bu nasıl bir benzerliktir ya, resmen gerçek anne- kız oynuyor gibiydiler. (Aslında alakası yok Emily Watson ve Priyanka Xi akraba bile değiller!)

- Savaş yıllarında geçen filmlerde mutlak ve mutlak o yıllarda yaşayan kadınlar ortak derdi dile getirilir: Erkeksizlik! Bu filmde de hiç pas geçilmeden tüm hatunları oldukça fingirdek görüyoruz. Anne- kız kardeş- aşçı abla sürekli bir flört halindeler etraflarındaki erkeklerle. Hatta anne evin işçisine mi yazılsam subaya mı iş atsam diye gel gitler yaşamaktadır. Durum gözlerimizden kaçmamıştır, mesaj yerine ulaştırılmıştır.

- Hikayenin gerçek olup olmadığı ile ilgilenmiyorum, ne bileyim ben 70 sene önce cidden böyle canlılar var mıydı yok muydu? Fakat filmde anlatılanlara bakarsak o zamanlar bile bu tip olaylardan prim yapmaya çalışıp köşeyi dönmeye meraklıları varmış. :) Canavarı fotoğraflayamayınca türlü türlü şekiller verip aha buyrun işte çektik diyen tipler, bana Van Gölü Canavarı olayını hatırlattı.

Bu olayın dünya üzerinde çekildiği iddia edilen en net fotoğrafı şöyle; Tabi filmde bunun aslında düzmece olduğu gösteriliyor :))) Kimbilir...

nessie1.jpg

Bunlar da diğer karelerden;

Gördüğünüz gibi gayet de tatlı bir canavar.

crusoe.jpg

crusoe1.jpg

İşte anne kız olsa bu kadar benzer dedirten hatunlar;

crusoe2.jpg

crusoe3.jpg
| gamzeK | 26-Haziran-2008 Perşembe|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------

yedikule piji
| 08-Eylül-2008 Pazartesi

gercekten cok guzel bır fılm fantastik bır canavar bu kadar mı sırın olur yumurtadan ılk cıktıgında muthıs tatlı efekt gercekten cok guzel fılmde zaten kendınızı kaptırıyorsunuz

------------------------------------------------------------------------------- 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |