Altered States- Ken Russell (1980)


alteredstates.jpgİzlenecek yeni bir şeyler kalmayınca kendimi 80'lere verip ne kadar film varsa edindim ve hepsini azimle izlemeye çalışıyoruz :) (Çalışıyoruz diyorum çünkü takdir edersinizki o yıllara ait yapımlar 30 sene sonra izlerken "bazen" işkenceye dönüşebiliyor.)

Altered States, Paddy Chayefsky'in romanından uyarlanmış ve ilkin yönetmenliğine Arthur Penn'in soyunduğu ardından da Ken Russell'in devam ettirdiği gerilim- bilimkurgu. (Gerilmesine gerilmiyorsunuz elbette ama 30 yıl önceki yapıma da saygıda kusur edilmez) Arthur Penn'in daha önce de projeden ayrılma, kafası kızıp yarım bırakma gibi bu tür vakaaları vardır ancak filmde isminden hiç bahsedilmemesi de ayrı bir düşündürücü unsurdur. Auteur Sinemasını incelerken Arthur Penn'in ismini çokca duyduğumdan ve onun biraz da talihsiz bir yönetmen olduğunu düşünmemden dolayı, bu saygısızlığa ben de kızıyorum kendimce.

Gelelim filme; hayatın anlamını arayan bir bilim adamı, uçuk deneylerle gerçeğin peşinde koşmakta ve kelimenin tam manasıyla belasını bulmaktadır. Deneyleri o kadar zorlarki uyuşturucu alıp, kendini izole eder ve seanslara girer. En sonunda savunmuş olduğu fikirleri yakalar ama kendisi de ebesini tersten görür. (Yorum biraz amiyane olmuş olabilir ama adam cidden belasını arayan dengesizin tekiydi) Özellikle son yaptığı deneyden sonra bir ucubeye dönüşür, zar zor kurtulur ve "Allahım, azcık aşım kaygısız başım, ben deli miyim yav" noktasına gelir. Filmin sonu gerçekten çok özensiz ve saç baş yolduran cinstendi. Her ne kadar 30 sene önceki filmi izliyor ve az biraz da sıkılıyor olsak da sonuçta bilim kurgudur izleriz toleransına girmişken böylesine uyduruk bir son görmek, cidden sinir bozucu oldu. Çünkü cidden orta sahnelerde aslında mantıklı teoriler ve deneyler vardı. Yani bilimsel incelemelere yakışır fikirler ve hiç de uyduruk olmayan efektler sözkonusuydu ve izlenebilir bir filmdi bence.

Seanslardaki evrim geçişleriyle ilgili efektler elbette çok basit kaçıyor ancak yapım yılına göre değerlendirme yapılması taraftarıyım. Genel itibariyle mekan, oyunculuk, konu ve işleyiş son derece güzel bir film diyorum.
| gamzeK | 30-Ocak-2008 Çarşamba|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------

Kerem İLdoğan
| 07-Ocak-2009 Çarşamba

merhaba.öncelikle emeklerin için teşekkur ederim.gercekten bı fılmın konusunu ogrenmeyı benmı zor yapıyorum yoksa artık ınsanlar yorum yapmayı bılemıyolarmı anlamadım ama.teşekkür ederim.aslında kucuk bı ricam olucaktı :) uzun bı suredır prıson break izleyicisiydim tabı sezona girene kadar.bu bosluktan faydalanarak Kyle Xy'yi izledim oda bıttı :) yanı onuda beklıorum aslında sonra yenı fılm arayıslarına gırdım tabı :) ama prıson break ve kyle fılmlerınden aldıgım fılm zevkını hıc bı fılmde bulamıyorum :( bana yardımcı olurmusun :) yanı tavsıye edebılcegın filmler varsa bana ulaşırmısın.Teşekkürler herşey için.çalışmalarınızın devamı dileğiyle..:)bb

-------------------------------------------------------------------------------

gamzeK
| 08-Ocak-2009 Perşembe

Valla şimdi burada, kel ve ilaç durumu söz konusu. Kelim, ilaç bulamıyorum ben de. Kyle XY için bir şey diyemiyorum düşüncelerimi yazmıştım zaten :))))))) Prison Break'e alternatif olabilecek bir dizi çıkmaz sanırım ama biz Battlestar Galactica ve Stargate: Atlantis'e de fena taktık. Eh Lost'a da az kaldı, bu 2 diziyi izlerken Lost başlar, Şubat'ta da Prison Break devam.

------------------------------------------------------------------------------- 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |