1408- Mikael Håfström (2007)


1408_posterbig2.jpgDaha önce Derailed adlı filmini izlediğim ve çok başarılı bulduğum İsveçli yönetmen Håfström, bu kez karşımıza fantastik bir gerilim filmiyle çıktı. (Yönetmenin ismi felaket zor, mutlaka ve mutlaka bir yerlerden copy/paste yapmak gerekiyor :) O yüzden ismini fazla kullanmamak gerek)

1408 filmi zaten ilk başta Samuel L. Jackson için gidip görülmelidir. Samuel L. Jackson'ın olduğu bir filmin "kötü" olabilme şansı var mı? Ben daha hiç rastlamadım. Oyuncu listesinde adını görünce de zaten iyi bir film izleyeceğimizi biliyordum. Başroldeki esas oğlanımız: John Cusack. (Mike Enslin)

Mike Enslin, çok da popüler olmayan bir korku filmi yazarıdır. Kendisini tanıyan bilen tek tük hayranı vardır ve bu bir grup hayranı tarafından sürekli kendisine "abi, şu mekana git, süper korkunç ortam varmış", "baba, şu otele gidersen kesin ruhları görürsün, öyle dediler" gibi yer tavsiyeleri verilir. Son kitabının finalini "manyak gibi korkunç" yapmak için kendine ilham arayan Enslin de ruhlarıyla cinleriyle ünlü ne kadar mekan, otel, yer vs varsa gezer durur.

Yine bir gün ruhlu cinli otellerden biri tavsiye edilir, bu otelin 1408 no'lu odasında geçmişte yaşanan sebepsiz intiharlar ve garip olaylar sözkonusudur. Yazarımız elbette duramaz, koşar gider. Otel müdürü (Samuel L. Jackson) o odada kalanların başına korkunç şeyler geldiğini bildiğinden inatla o odayı vermek istemez. Yazar, ne yapar eder, odaya yerleşir. Daha sonra ürkütücü işaretler gelmeye başlar. Filmin bu noktasından itibaren çok başarılı fantastik sahnelere şahit olduk. Gerilimin yanısıra görsel efektler de çok çok güzeldi, etkileyici görüntüler vardı. Filmin tamamını düşünürsek, bir oda ve bir oyuncu üzerine kurulu gibiydi. Tabi bu, filmin ekonomik olduğunu düşündürmesin, bütçeyi daha çok teknolojik kısma ayırmışlar. Makyaj ve görsel efektler son derece güzeldi.

İzlenmesi rahat, kasmayan ve gerilim filmi olmayı gayet de hakeden başarılı bir film.

* Filmin benim için bir de anlamı olmuş oldu. Filmi izlediğimiz günün akşamı, bayramın birinci günüydü ve ertesi sabah biz Kuşadası'nda bir otele gittik. Resepsiyondaki adamın bize verdiği odanın numarası 1407 :)))) Yanımızda ablam ve eşi var, onların oda numarası 1408 :)))))) "Aha sıçtınız siz" diyerek filmi anlattık, onlar hiç iplemediler bizi... Biz bir gece önce bu filmi izlediğimiz için gayet etkisindeydik tabiki. Onlarsa fosur fosur yatıp uyudular o odada.

Manidar bir film oldu bizim için.
| gamzeK | 20-Ekim-2007 Cumartesi|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------

Erhan Ösüm
| 08-Kasım-2007 Perşembe

Yaa inanılmaz psikolojik bir film. Harbiden gerildiğim sahneler oldu tabi.. Ablan ve eşi filmi seyretmediği için, ee tabi normal bir tepki bu :) Filmi seyrettiler mi acaba ondan sonra? "Anam anam biz nasıl o oda da kaldık hanım :S" :)

-------------------------------------------------------------------------------

ottomar
| 21-Ocak-2008 Pazartesi

film güzel. ama hikayede stephen king faktöründen bahsetmeden de olmaz dimi. yeni kitabını heycanla bekliyoruz.

------------------------------------------------------------------------------- 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |