Death Proof- Quentin Tarantino (2007)


deathproof.jpgTarantino ve kankası Robert Rodriguez'in Grindhouse projesinin Death Proof ayağını izledim. En sevdiğim yönetmen Tarantino, kendisinden beklenen neyse Death Proof'ta onu vermiş. Filme "tırt" diyen kesimi de anlayamadım. Tarantino filmlerinden ne bekliyorsunuz? Özellikle bu film için 1970'lerin B filmlerine saygımı belirttim diye açıklama da yapmış Q.T. Film baştan aşağı bir amaca yönelik olduğunu bağırıyor. Eskitilmiş ama günümüzde geçen bir filmi, her tür teknik ya da manevi göndermeli olarak mükemmel işlemiş adam.

Filmin başından itibaren açılış sahnesini görür görmez "obareyyyyyy" nidalarıyla filme başlıyorsunuz. Gözleriniz kapalı bile olsa zaten daha ilk müzikten filmin Tarantino filmi olduğunu kolayca anlarsınız. Ojeli- ojesiz, güzel- çirkin ayaklar, bagaja tıkılan adam, bol bol güzel kadın, pis sokak ağzı, uzun uzun neye hizmet ettiği anlaşılamayan diyaloglar, bol bol şiddet, bol kan ve cinsellik... Zaten alışkın olduğumuz Tarantino sembollerini bu kez de "bu adam 70'lerde yaşasaydı nasıl olurdu" diyerek izledik.

Sinema tarihinde 70'li yıllar, "felaket" denebilecek filmlerin doğum yıllarıydı. Bir taraftan artık yeni bir şeyler yapmalıyız diyerek çabalayan ve yeni konular üretmeye çalışan yönetmenler diğer taraftan henüz olgunlaşmamış ve para yatırılmayan, iptidai koşullarda ilerletmeye çalışılan sinema endüstrisi. Yani, yönetmenlerin yeni bir şeyler yapmak arzuları teknik yetersizlikler ve para yüzünden baltalanıyordu ve ortaya çıkan şey resmen rezil bir film haline geliyordu. Amatör oyuncularla, günümüze kıyasla çok çok basit senaryolar bir araya gelince ortaya çıkan "bodozlama" yapım, kurgunun da iyi yapılamaması ve teknik artistliklerin eksikliği yüzünden bu filmleri ucuz birer ikinci sınıf film haline getiriyordu. (B film) Eldeki imkansızlıklar yüzünden "normal yollardan" bir sürü insana izletilecek filmler yapılamadığı için, yönetmenler başka bir yol denediler. Eğer bu filmlerde bol bol sex ve/veya şiddet gösterirsek insanların öyle ya da böyle ilgisini çeker ve izlerler diye düşünerek, bu 2 unsura fazlasıyla abandılar. Bu filmlerdeki cinsellik son derece ucuzdur ve mahrem sayılabilecek herşey hiç sıkılmadan izlettirilir. Şiddet boyutu da yine aynı şekilde herhangi bir şeyi "örtmeye" ihtiyaç duymadan, doğrudan gösterilir. Maliyetleri aşmamak şartıyla ucuz ama izlettirilebilecek ne varsa gösterilir.

Sinemada yer edinmek isteyen, adı sanı bilinen bazı yönetmenlerin de ilk filmlerinin "B Film" kategorisinde olduğunu söylemek mümkündür. İlk filmiyle öyle ya da böyle ses getiren yönetmen, bu film sayesinde para kazanır ve yönetmenlik hayatına başlamış olur. Kazandığı para da diğer asıl çekmeyi düşündüğü filmlere finans kaynağı olur. Bugün yaşı ortalama 30 olan herkesin çocukluk dönemlerinde Pazar günü akşamları televizyonda yayınlanan ve "süper müthiş macera", "bu film ilk kez bizde, izleyin de görün" diye tanıtılan filmlerin bir çoğu B Filmdir. O zamanın koşullarıyla bir arabanın patlama sahnesini izlemek izleyici için çok büyük bir şey iken özünde tırt aksiyonlardır ve zerre kadar bütçe ayrılmadığı bellidir.

B Film için bu kadar açıklama yaptıktan sonra gelelim Tarantino'nun Death Proof'una. Psikopat bir adam olan Dublör Mike (Kurt Russel) güzel kadınlara düşmandır ve onları takip ederek öldürmeye çalışmaktadır. Kadınların Dublör Mike ile herhangi bir bağlantısı yoktur ancak hayatı boyunca ezik muamelesi görmüş olan Mike, kendisiyle ilgili komplekslerin acısını kadınlardan çıkartmaktadır. Filmin her karesinde bizi geçmişe götüren nesneler ve teknikler kullanılmış. Dekor, oyuncular, oyunculukları, kıyafetler, arabalar, müzik ve hatta jenerik yazıları. 70'li yılların kopya filmlerini andıran çizikler, arada bir atlayan ve "noluyoruz yahu" dedirten kaymalar da yine o yılların yapımlarına hoş göndermelerdi. Kadın ve araba temelli bir film olan Death Proof'un ilginç bir diğer yanı da başrolde bir arabanın olması :) Filmin başrolü "Ölüm Geçirmez" arabasına aittir ve siyah arabanın sinema tarihindeki yeri şüphesizdir. Filmdeki göndermelerde çok çok uzağa gitmeye de gerek yok, Kill Bill'e göz kırpan sahneler de yok değildi. Melez güzellerin arabasının sarı siyah çizgili olması, cep telefonu melodisinin meşhur ıslık (Twisted Nerve) olması da tesadüf değildi elbette :) Diğer ilginç hadise de tüm film baştan sonra kadar 30 yıl öncesinde çekilmiş "gibi" sunulurken, kızlara bol bol cep telefonu kullandırıp, günümüzdeki moda dergilerini gözümüze sokup, süper "nanik" yaptı Tarantino.

Filmde, beklentilere göre belki daha az kullanılan şiddet unsuru az ama öz verildi, Dublör Mike'ın kızların peşinden gittiğini ve yakalayabildiği sahnelerde vahşet ve kan gördük ama mesela Kill Bill için karşılaştırınca kan gövdeyi götürüyor gibi bir durum yok. İlk grup kızların yakalandığı ve arabayla biçildiği sahne özellikle tekrar tekrar izlenebilir :) (Sahneyi 3 kez durdurup ardarda izledim ben) Cinayetlerin arabayla ya da arabanın içinde yapıldığı da gözönüne alınırsa, filmin başrolü arabadır savım kesinlikle doğrudur :) Sokakta, barda, markette, arabada sürekli konuşan oyuncular Tarantino'nun bitmek bilmez saçma diyalog sevdasının güzel birer örneğiydiler. Tarantino hayranları artık şuna alışkındırki, onun filmlerinde diyalogların ucunun nereye varacağını beklememek salaklıktır. Ancak Tarantino filmlerini bilmeyenler için elbette bu konuşmalar dayanılmaz işkence halini alır ve diyalogları takip edeceğim derken filmin zevkini kaçırabilirler.

*Dublör Mike'ın sarışını arabaya atmadan hemen önce kameraya fırlattığı "piç" bakış, geleneksel sinema anlayışında "bariz" bir hata sayılabilecekken, bu filmin bir B film olduğu ya da daha doğrusu öyle yapılmaya çalışıldığını unutmayınız. Bariz hatalar Tarantino'nun en sevdiği şeylerdir ve özellikle "sazan gibi atlansın" diye gözüne sokar herkesin.

Oturun, izleyin, keyif alın...

2007_04_09_deathproof.jpg

20070708_220004death_proof_.jpg

tarantino460.jpg

photo_13.jpg

death_proof_05.jpg
| gamzeK | 05-Ekim-2007 Cuma|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------

Teto
| 28-Kasım-2007 Çarşamba

Deathproof, özellikle müzikleriyle öne çıkıyor.Ayrıca,çarpışmayı soruşturan şerifi Kill Bill vol.1'den, kızı Dr.Block'u şerifle birlikte Planet Terror'dan (Robert Rodriguez'in filmi) hatırlamak gerekir.Planet Terror'u izleyenler,radyoda jungle julia'nın adını duyacaklardır.(Deathproof'ta bacağı kopan kız) Deathproof'un ikinci kısmı Tennessee'de geçiyor.Tarantino'nun doğduğu eyalet...Deathproof'ta çok sayıda argo sözcük var,mesela aptal kızlar için kullanılan shauna gibi...Jungle Julia,barın verandasında Dublör Mike'a Zatoichi dediğinde yine Kill Bill'e gönderme yapılıyor.İkinci kısımda yemek masasındaki diyaloglar ve dönen sahne çekimi ise Reservoir Dogs'un ilk sahnesini hatırlatıyor.Filmin asıl önemli yanı,70'lerin B sınıfı yol filmlerini anması...Ayrıca,araba takip sahnesi ve sonundaki öldürücü intikam dayağı, "ölen ilk dört kızın intikamı,yine arabalarda takılan kızlar tarafından alındı,hesap görüldü" duygusunu verip,kendini kaptıran seyirciyi rahatlatıyor.Filmin sonunda,Abernathy'nin yüze dik bacak indirme sahnesi,Hillary Swank'in küçükken oynadığı son Karate Kid filminin son sahnesinden...Benden şimdilik bu kadar.

------------------------------------------------------------------------------- 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |