Evan Almighty- Tom Shadyac (2007)


evan.jpg

Bruce Almighty'nin devamı niteliğinde çekilen film, Bruce'un haber spikeri rakibi olan Evan Baxter'la devam ediyor. İlk filmin aksine Baxter Bruce gibi Tanrı olmuyor ama Tanrı'nın rehberliğinde bir misyon ediniyor ve bir nevi peygamber oluyor.

İlk filme bakınca daha yüksek beklentilerim olduğu için Evan Almighty'i çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Tarih itibariyle çekilen en yüksek komedi filmi olmuş zaten izleyince oldukça pahalı bir yapım olduğu belli fakat yine de komedi filmi için sadece bütçe ayırmak yeterli değil, bunu da gördük.

Din temasını bu kadar göze soka soka işlemeleri zaten filmi sıkıcılaştırdı. Evet konu itibariyle Tanrı- peygamber zaten var ancak film ilerledikçe komedi falan unutuldu ve direk inançlar doğrultusunda "huzur vermeyi amaçlayan" bir film haline geldi. Filmi ikiye böldüğünüzde şöyle saçma bir şey çıkıyor ortaya: İlk yarıda gayet komik olmaya çalışan ve zaman zaman cidden güzel bir mizah yakalayan film ikinci yarıda resmen bir propaganda filmine dönüşüyor. Morgann Freeman'a her zamanki gibi laf yok bu filmde de harikaydı ve kendisinden beklenenin fazlasını verdi. Lakin bütün olarak filme bakınca konunun komedi olması biraz unutulmuş gibi geliyor.

Filmin ikinci yarısında Baxter'ın misyona kendini kaptırması ve diğer tüm oyuncular ve izleyici de dahil olaya artık mizahi yönden değil dini yönden katıldı. Gemiyi yapma sürecinde ailenin kararı ve dramatik sahneler yerindeydi ama komediyi neden unuttunuz? Güldürdük güldürdük şimdi de biraz ders zamanı dermişçesine zorlama mesajlar ve "bakın bu kötüdür, bakın bu iyidir" tarzı bir şey olmuş.

İzlenebilir, eğlenilebilir bir film fakat yüksek beklentiler içinde olmayın. Bütçesinin fazla olmasının filme ekstra bir değer ya da özellik kattığını düşünmüyorum. O kadar hayvanı temin etmek ve zebellah gibi gemiyi yapmak için para harcanacaktı elbette. Fakat filme artısı olmuş mu derseniz, bence olmamış.

* Filmde Baxter'ın sinemanın önünden geçerken "The 40 year old virgin mary" göndermesi hoştu ;)

evan1.jpg

evan2.jpg

evan4.jpg

evan3.jpg
| gamzeK | 20-Ağustos-2007 Pazartesi|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------

Erhan Ösüm
| 21-Eylül-2007 Cuma

Ben pek beğenmedim açıkçası, tam bir komedi filmi olduğunu söyleyemem. Gerçi fikrimce kimse Jim Carey ile kıyaslanamaz, ve buyurun işte bir devam filminin daha hüsranla biten sonu.. Yapmayın kardeşim devam filmi, yeni şeyler üretin..

------------------------------------------------------------------------------- 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |