The Reaping- Stephen Hopkins (2007)


reaping.jpgOldum olası sevdiğim kadın aktristlerden biridir Hilary Swank. Kendine has bir tarzı ve "sade" kelimesinin anlam bulduğu bir oyunculuğu vardır. The Reaping başarılı bir inanç filmi. Lost in Space'in babası Stephen Hopkins, sanırım Constantine'den epey etkilenmiş olsa gerek The Reaping'i izlerken bolca Constantine tadı aldık. Özellikle efektler çok doyurucuydu, konu olarak şahane bir şey olmamasına rağmen görüntüler oldukça güzeldi ve filme resmen izlenebilirlik kattı benim açımdan.

Küçük bir kasabada, küçük bir kız yüzünden yayıldığı düşünülen lanet kasaba halkını huzursuz etmekte ve sözü geçen kişiler de şehirden adam getirtelim baksınlar diye düşünmektedir. Katherine Winter (Hilary Swank) geçmişte yaşadığı ağır travmadan sonra inancını yitirmiş biridir. Kasabada olup bitenler hakkında ekibini alıp gelmesi ve durumu araştırması istenir. Olaya son derece bilimsel yaklaşmaya çalışan Katherine gittikçe garipleşen durumlar karşısında "koyverir" ve o da paranormal durumlara kaptırır gider.

İnanç temalı her film gibi bazı sahnelerde mesajlar kafamıza dank ettirilmişse de filmin özellikle görsel yönüyle ilgilenmeyi tercih ettim. Efektler çok güzeldi ve bu görüntüleri takip edeceğim derken film sona erdi. Görsellikle yaratılan büyüleyici sahneler filmi kolay izlenir bir film yapmış. Senaryoyu kafaya takıp izlediğinizde sıkıcı ya da kötü diyebilirsiniz ama oturur izlerim, gözlerim bayram etsin, hayran kalayım şu görüntülere derseniz zevk alırsınız. Yine inanç temalı tüm diğer filmlerde olduğu gibi, bu filmde de bir lanet, şeytan çıkarma, içine şeytan giren çocuğun öldürülmesi gerektiği gibi konular vardı. Bazı sahnelerde de sıkça "gördünüz mü bak böyle yaparsanız böyle olur işte!" gibi dersler de verildi hasbel kader :)

İncildeki Exodus kitabına konu olan kurbağa yağmuru (Manolya'daki sahneyle yarışamaz bile ama bu da fena değildi) suların kanla dolması, çekirge istilası gibi konular teker teker işlendi ve dersler tamamlandı :) Ama, işin zevk veren kısmı da bu cezalandırmaların son derece güzel görüntülerle dolu olmasıydı. The Reaping filmini din- inanç filmi olarak değildi şahane güzel bir görsel şölen filmi olarak hatırlayacağım ben.

reaping1.jpg

reaping2.jpg

reaping3.jpg
| gamzeK | 30-Temmuz-2007 Pazartesi|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |