John Huston


Yaşam Süreci: 5 Ağustos 1906- 28 Ağustos 1987

john_huston.jpgİrlanda asıllı bir ailenin çocuğu olan John Huston, 1906'da Neveda'da doğdu. Babası tiyatro oyuncusu, bu yüzden de babasının aşırı baskıları sonucu bir süre sahneye çıkıyor Huston...

William Wyler ile tanışmasının ardından bir gayret sinemaya giriyor. İlk önce üzerindeki acemiliği atsın diye Wyler Huston'a "gel önce benim filmlerimde oyna ben seni artist yapacağım" diyor. Ve nitekim de oluyor... 1941'de senaryo yazarı olarak Warner Bros şirketiyle anlaşıyor ve aynı yıl ilk filmi olan MALTA ŞAHİNİ'ni yönetiyor.

Aslında gayet sempatik biri olmasına karşın yıllar çok çabuk eskitmiş adamımı ve iki resim arasında 7'den daha fazla fark olduğu kesin...5 kere evlenen ve 4 tane bebesi olan Huston'un özel yaşamı gayet hareketli ve fırtınalı imiş. ABD Kongresi, bundan yıllar yıllar önce, "anti-Amerikancılığın" ne olduğunu saptama görevini üstleniyor (başka iş güç yok ya) ve kötü ünlü HUAC (Temsilciler Meclisi Amerikan Karşıtı Faaliyetler Komitesi) oluşturuluyor. 1950'lerde HUAC soruşturması sonucunda Hollywood Huston'u dışlar. O da tası tarağı toplar, buralarda bize ekmek yok diyerek ailesiyle birlikte İrlanda'ya gider, 1964 yılında İrlanda vatandaşlığına geçer.

İrlanda da Huston'a iyi gelmez, yönetmenlik kariyeri için verimli bir dönem olmaz. 1970-80 yılları arasında bazı filmlerde oyunculuk yaparı. 1985 yılında "The Prizzies Honour" (Prizzi'lerin Onuru) filmiyle son çıkışını yapar ve 1987 yılında 81 yaşında ölür.

Ne yapmış ne etmiş?

 • Treasure of the Sierra Madre (Sierra Madre Hazineleri)

 • Asphalt Jungle (Asfalt Ormanı)

 • The African Queen (Afrika Kraliçesi)- Bu filmin çekimleri sırasında Afrika kabileleriyle kanka olmuş ve çiğ maymun eti yemiş. Hatır için çiğ tavuk bile yenir dedi herhalde kendi kendine...

 • Moby Dick (Deniz Ejderi)

 • The Misfits (Uygunsuzlar)

 • The Night of the Iguana (İguana Geceleri) gibi klasik sayılabilecek başarılı filmlere imza atmıştır bir o kadar da ödül almıştır.

Ayrıca Humphrey Bogart'a da çok abilik etmiştir zamanında Huston...

Genel Huston Tarzı

 1. En sevdiği konu, insanların olağanüstü durumlarda kaldıklarında başetmek zorunda oldukları kaderdir. (Her Kara Filmci gibi zor durumda bırakmayı pek seviyor bu da)

 2. Stil açısından dışavurumcu sessiz filmlerde olduğu gibi ışık ve gölge efektlerini abarta abarta bitirememiştir.

 3. Genel temaları, benlik yüceltme, çılgın olaylar, karakterler, hızlı akan hikayeler, boşvermişlik, para hırsı, çözümsüzlük gibi bilumum iç bunaltıcı konulardır. Filmlerinde erkekler toplumla uyumsuzluk içindedir ama kadınlar tehlikeli bir erkek dünyasında yaşarlar. Ve film sonları mutsuz ve çözümsüz aşklarla olur.

 4. Huston Efendi derki; "Yönetmenlik doğru insanı bulduğun oranda önemlidir." (Sanki evlilikten bahseder gibi ) Huston film çekimlerinde oyuncuların egosunu asla yıkmaz aksine onlardan alabildiği ne varsa alırmış. (ne güzel herkes böyle yapsa);

 5. Huston'un eserlerinin çoğunun roman ya da hikaye uyarlaması olmasının sebebi; yazarları çok sevdiğinden gelmektedir.
  Yazarların ahlak ve estetik ruhunu sentezler, görsel tarzda daha basit, yalın, kurgusal ama duyguları etkileyen ürünler verir.

 6. Filmlerinde kadın- erkek ilişkisine özel bir değer vermiştir. Olayların akışında kader her zaman metanetle karşılansa da karakterler içi değişim çok zordur. Genellikle en az seviyede zavallılık ve acıma vardır. Filmlerinde sosyal inceliklerin (yapılması gerektiği için yapılan şeylerin) kabuğunu yırtar. Yenilme duygusu asla yoktur ve ele alınışlar alaycı ve coşkundur.

Bir de ilginç bir durum daha varki o da şudur; John Huston ölmeden önce yazmış olduğu bir senaryo oğlu Danny tarafından çok sonraları bulunuyor. Babasının notlarını karıştırırken "AMPARO" adını taşıyan bir senaryo buluyor oğul. Kendisine ilham gelmesi için Meksika'ya giden bir senaristin AMPARO adında bir hayat kadınına aşık olmasını anlatan senaryo daha sonra oğul Danny tarafından değerlendirilmiş sanırım ancak o konuyla ilgilenmiyorum iyi mi etmiş kötü mü etmiş bir yorum yazmam.
| gamzeK | 23-Temmuz-2006 Pazar|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |