The Number 23- Joel Schumacher (2007)


23number.jpgJim Carrey ve Joel Schumacher!!! N'aptınız be davullar!!!

Olmamış ve olamamış bir film. Bir kitap okudum hayatım değişti tadında Jim Carrey. Bir film yaptım hayatım değişti demeye niyetlenen Joel Schumacher. Eh be naptınız kardeşim, otursaydınız oturduğunuz yerde diyen biz izleyiciler.

23 rakamının uğursuzluğu ve laneti üzerine kurulmuş bu film, aile babası mutlu mesut yaşayan Sparrow'un (Jim Carrey) 23 Numara adlı kitabı okuyup dünyasını şaşırmasını konu alıyor. İlk başlarda kitabın kendi hayatını anlattığından şüphelenen Sparrow zaman geçtikçe 23 rakamıyla ilgili tuhaf göstergelere şahit olur ve sonunda hayatını bu numaraya adar. Bu olay nedir nasıl sonuçlandı konusuna kendini kaptırır.

Bir tarafta karısının uysal eşi, oğlunun anlayışlı babası, hayvan taşıyıcısı Sparrow diğer tarafta kirli sakallı, dövmeli, underground dedektif adamı Fingerling. Ve otun bokun 23 numaraya bağlandığı vasat bir film.

Şimdi öncelikle filmin ilk sahnelerinde 23 rakamına bağlanacak ne var ne yok hafızamızda topladık. Ancak sahneler ve bu rakama bağlanan olaylar o kadar karışıktıki hangi olayda hangi şey 23'e bağlanıyor karman çorman oldu! Araya giren ruyada gibi sahneler, Fabrizia, Fingerling, kapı numarası vesaire vesaire derken film iyiden iyiye ortalara gelmişti ve biz hala nereye varmaya çalıştığını anlayamıyoruz. Arada bir Jim Carrey piç rollerde görünüyor, sonra tekrar uysal ve hassas adama dönüyor. Haydi bakalım sonunda kesin bomba patlar derken öğreniyoruzki meğer zavallı adam hafızayı kaybetmiş!! Fingerling de oymuş, katil de oymuş ama tabi hafızayı kaybedince olanlar olmuş. Kitabını biri basmış, bizim aile babası da herşeyden habersiz kitabı okumuş, paranoyak olmuş. Karısı gerçeği anlatınca böhü böhü böhüee şeklinde ağlayarak "ben ne hayvan bir adammışım" demiş.

Mış mış da miş miş.... Bu film olmamış. Madem bu kadar komplex yapıda bir şey sunulacaktı filmin sonunu " kafam patlamış, hafızam uçmuş" gibi bir basitlikle bitirmeyecektiniz. Adam gibi bağlayacaktınız konuyu. (nasıl olacaksa artık o) Bu sayı sadece bir sayıdır demeye çalışıyorduysanız eğer doğum tarihiydi, kızın ismiydi, ayakkabı sayısıydı, merdiven basamağıydı gibi izleyicinin kafasına gereksiz bir ton şey sokmayacaktınız, beklentiler gittikçe arttı çünkü. Rahatlıkla söyleyebilirimki, Jim Carrey'in oyunculuğuna laf söyleyecek bir durum yoktu ancak Joel Schumacher'in altından kalkamadığı bir film olmuş. Senaryoya ayar verilip gazlandıkça gazlanan, karıştıkça karışan, iyice zirve noktasında da nasıl toplanacağı bilinemeden bombok bir son ile bitirilen bir saçmalık olmuş.  

23number3.jpg

23number1.jpg

23number2.jpg
| gamzeK | 30-Temmuz-2007 Pazartesi|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |