Pathfinder- Marcus Nispel (2007)


pathfinder.jpgThe Legend of the Ghost Warrior.

Doğduğun yer mi vatandır doyduğun yer mi?

Viking filmi mi dersiniz Kızılderili filmi mi dersiniz bilemem ama özellikle mitolojik film hayranları bunu kaçırmasın! Kızılderilililere özel bir ilgi besleyen ben, filmin böyle bir bonusu olduğunu bilmeden izledim ve resmen büyülendim. Amerika'ya Vikingler tarafından düzenlenen bir saldırıda her şeyi yıkıp döken Vikingler kendi soyundan 9-10 yaşlarından bir çocuğu geride bırakıp giderler. Çocuk Kızılderililerin arasında son derece huzurlu ve mutlu bir çocukluk geçirir. Çocuk büyür adam olur (Karl Urban olur), Vikingler yine gelir. Onların soyundan olan ama Kızılderililerin arasında yetişen Ghost (Karl Urban) varını yoğunu artık kendi halkı olan Kızılderilileri korumaya adar. Huzurlu bir ortamda yetişmesine rağmen ne de olsa Vikingtir ve yaşadıklarını sindiremez. Aynı soydan olmaları Vikinglere karşı almak istediği intikamını önleyemez.

Çok büyüleyici sahneler ve tam beklenileni karşılayan harika atmosfer bu türü sevenleri epeyce tatmin edecek nitelikte bir film. Konu olması gerektiği gibi, efektler 2007 yılına yakışır düzeyde, gerçeküstü her sahne insanı yeterince heyecanlandırıyor. Tek takıldığım nokta; oyunculuktu. Vikingler ya da Kızılderililer açısından bir eksiklik olmasa da başrol oyuncusu Karl Urban cuk diye oturan bir karakter değildi. Özellikle ondan beklenen şahane kılıç kullanma ve dövüşme sahnelerini layıkıyla yerine getirdiğini düşünmüyorum. Film çekimleri esnasında elbette eğitime girmiştir fakat sanırım daha sert bir eğitim alması gerekiyordu çünkü böyle bir filmi izlerken daha vahşi sahneler bekliyor insan ve Ghost eline kılıcı aldığı anda yeni öğrenen bir çömez gibiydi! Yani kıssadan hisse biraz daha eline kılıç yakışır ve tuttuğunu kopartan bir oyuncu görmek isterdi gözler. (Benzeri olabilecek en yakın filmden hatırlayalım: This is Sparta!!!!!!)

Fantastik filme bayılırım, mitolojik filmlerin tadından yenmez diyenlerin kesinlikle kaçırmamaları gereken hoş bir film.

Tanıştırayım... Bu esas oğlanımız Ghost....

pathfinder1.jpg

Bu esas kızımız, Pathfinder'ın kızı, Ghost'un yavuklusu...

pathfinder3.jpg

Bu da Ghost'un gaza geldiği an...

pathfinder2.jpg
| gamzeK | 30-Temmuz-2007 Pazartesi|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------

Berkay ÜNAL
| 05-Ekim-2007 Cuma

Kahramanımız Ghost tam bi maaalle delikanlısı edasıynan tüm kabilenin öcünü alıyor ve kanını yerde bırakmıyor.Hemde bu işlemleri de kıvrak ve ince planlarla yürütüyor yani bu sebepnen kendisi bir nevi Polat Alem-dar !

-------------------------------------------------------------------------------

Yasin
| 29-Ocak-2008 Salı

Evet film geçmişi ile hseaplaşan bir çocuğu ve toplulukların güçlerini denetlemediği zaman yarattıkları vahşeti bir ölçüde anlatmaya çalışmış. Son zamanlardaki izlediğim en iyi filmlerden biri.

------------------------------------------------------------------------------- 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |