Vacancy- Nimród Antal (2007)


vacancy.jpgVan Helsing ve Underworld filmlerinde oynayıp gotiklerin şahı vampir kadınımız ilan ettiğimiz Kate Beckinsale başrolde... Vacancy sıradan bir korku filmi tadında ancak benzerlerinden ayıran bir konu var. Zamanında sinema tarihine öyle ya da böyle kendini tür olarak kabul ettirmiş "snuff" meselesi vardır. İdealistler "snuff" ı bir tür olarak asla kabul etmemiş ve bu bir vahşettir ve asla kabul edilemez demişlerdir. Ama marjinal sinemacılar ise bunun da bir çeşitlilik olabileceğini düşünmüş olsalar gerek; snuff vardır, ister kabul edin ister kabul etmeyin diye inat ederler. Şimdilerde gerçek anlamda snuff filmler çekilmese bile, gelişen teknoloji sayesinde filmlerde bir tür teknik manasında snuff sahnelere yer verilir. Vacancy, snuff filmi konu alıyor bir bakıma. Bu meselenin meraklıları bu türü nasıl çeker, oyuncuları nasıl bulurlar ve nasıl görüntülerler, bunların özet bir hikayesini anlatıyor. Benden okumak isteyenler buyursun çıklatsın.

Evliliklerinde sorun yaşayan çift, aile ziyareti sonrası yola koyulurlar ve koca kişisi kısa yoldan gidelim bari derken kaybolur ve araba arıza yapınca en yakın yerde geceyi geçirmeye karar verirler. Otel biraz tuhaftır ve kadının ısrarlarına rağmen, adam bir gece kalıp gideriz düşüncesinde olduğundan odalarına yerleşirler. Kaldıkları odada duvarlara vurulması, telefon çaldırma, kapıya vurulması gibi muhtelif sebeplerle rahatsız edilirler. Adam izlemek için bir şeyler ararken bir kaç video kaset bulur ve görürki bu otel ve odaları aslında işkence görüntüleri için kendine kurban aramaktadır. Kısa süre sonra elektrikler kesilir, maskeli tipler ortaya çıkar. Odanın her yanı kameralarla doludur. Amaç, karı-kocaya işkence + tecavüz edip kameraya kaydetmektir. Çekilen görüntüler de bir adama verilip para kazanılıyordur. Çetin çiftimiz maskeli adamlar ve manyak otel danışmanından zorlu bir mücadeleyle kurtulur ve defolup giderler.

Film için belki heyecanlı diyebiliriz ama gerilim ya da korku uyandıracak herhangi bir sahne yoktu benim açımdan. Ben daha çok "snuff" kısmıyla ilgilendim. Bir dönem, cidden bu tip işlerin gerçek hayatta olduğunu düşününce insanoğlunun nasıl insanlıktan çıkabildiğini anlayabilmek zor. Snuff film çekeceğiz diye fahişelerin ailelerine para verilip, kadınları görüntülerde kullanılıp daha sonradan öldürülen bir dönemden bahsediyoruz. Uzakdoğu'dan insan getirip bu tür görüntüler için bu insanlara öldüresiye işkence yapan, tecavüz eden ve sonunda gerçekten öldüren "varlık"lardan bahsediyoruz. Amerika bir tür mafya haline gelen snuff çeteleriyle geçmiş zamanda epeyce uğraşmış ancak önüne geçilemeyen bir tehlike olarak kalmıştır. (Snuff görüntülere olan heves eskisi gibi olmadığından ve artık bu görüntülere internet gibi özgür bir ortam vasıtasıyla rahatça ulaşılabildiğinden snuffçılar da bu işleri bıraktılar)

Amacı hiç bir zaman korkutmak olmamasına rağmen, normal insan evladına bu görüntüleri izlemek rahatsız geleceğinden ve çokça sıkıntı vereceğinden, marjinal yönetmenler bir dönem teknikte bile olsa snuff kullanmaktan kaçınmamışlardır. Nimród Antal da son dönem korku filmlerine bakıp belki daha farklı bir şey yapmalıyım diye düşünmüş olabilir, konu fikri açısından değişik olabilir fakat film 10 üzerinden 6 alabilecek düzeyde.

Kate Beckinsale sapıkların elinden kaçarken...

vacancy1.jpg

Sözkonusu görüntülerin çekildiği cenabet otel...

vacancy2.jpg

Filmdeki snuffları çeken resepsiyonist manyak yönetmenimiz :P

vacancy3.jpg
| gamzeK | 30-Temmuz-2007 Pazartesi|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------

BERKAY ÜNAL
| 06-Ekim-2007 Cumartesi

Bu filmden çıkarılacak ders; klavuzu karga olanın burnu moktan çıkmaz olmalı :)))

------------------------------------------------------------------------------- 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |