The Astronaut Farmer- Michael Polish (2006)


astronaut.jpgBaşrollerini Billy Bob Thornton, Virginia Madsen ve Max Thieriot'un paylaştığı, az da olsa Bruce Wills'in de göründüğü, hoş bir aile filmi The Astronaut Farmer. Konu ve amacı bakımından ilk olarak izleyene, Anthony Hopkins'in The World's Fastest Indian filmini hatırlatıyor. Michael Polish, kariyerinin zirvesinde ve çok sıkı işler çıkaran bir yönetmen değil elbette. Billy Bob Thornton da bu filmle hayatının rolünü oynamış değil. Virginia Madsen de bu filmden sonra yeniden gönüllere taht kurmaz... Ama film hiç de başarısız değil, kendi halinde, sessiz sedasız, iddiasız ama izlenmesi güzel ve kolay bir film.

Charles Farmer, eskiden beri hayalini kurduğu uzaya gitme fikrinden yola çıkarak ciddi ciddi bir roket tasarlar, tasarlamanın yanısıra mühendisliğini de konuşturarak roket yapar! Uzaya gideceğine elbette kimse inanmıyordur fakat yine de bu hayalini herkes bilir. Farmer bir yandan roketi yapadursun gerçek dünya ve onunla ilintili bir sürü can sıkıcı şey bir köşede durmaz. Borçlar birikir, banka artık kredi vermeyi reddeder dahası roketle uzaya gideceğini öğrenen hükümet Farmer'ın ve ailesinin başına üşüşür. Evi ve ailesi tehlikeye giren Farmer bir gün kafayı çizer ve roketi ateşler. Elbette başarısız olur ancak hastaneden çıkınca aslında eşinin onu desteklediğini öğrenir ve onun da yardımıyla sıfırdan roket yapar. Tüm aile elbirliği içinde babalarını uzaya yollamak için kolları sıvarlar ve yollarlar da...

Bu tip, başı sonu bilindik filmler elbette insanı yerinden hop oturup hop kaldırmıyor. Güzel bir sakinlik ve huzur içinde filmi izlersiniz, tabi canım insan hayalinin peşinden gitmeli tarzında konuşmalar yapıp geçersiniz.  Nasılki The World's Fastest Indian'ı izlerken Hopkins'in o külüstür motoru çalıştırıp yarışmayı kazanacağını bal gibi biliyorduysak, Astronaut Farmer'ı da izlerken Farmer'ın öyle ya da böyle uzaya gidip sağ salim geri döneceğini biliyorduk. Çevresindeki herkesin onunla alay etmesi, başaramayacağını söylemeleri, aile içinde sorunlar yaşamaları da şaşırtıcı sahneler değildi. Ama yine de bu tip filmler bir şekilde kendini izlettirir ve sonunu da bile bile izler bitiririrsiniz :)

Özellikle huzur modunda iseniz daha da iyi gelir bu filmler bünyeye fakat öyle "insan hayali peşinden koşmalı canım tabi tabi" modunda değilseniz, o gün hiç de neşe saçan bir ruh haliniz yoksa hatta inadına huzurdan kaçan bir gününüzdeyseniz bu tarz filmleri izlemeyin. Hem filme hem oyunculara hem konuya küfredip canınızı sıkarsınız ve filmi de iki dakikada harcarsınız. Sık sık izlenmemesi gereken bir film türü zaten. İnsan üzerinde "herşeye olumlu bak, hayalinin peşinden git gerisini sallama dostum" gibi saçma bir etki de bırakabilir. Farmer'ın roketin üzerine yazdığı Dreamer (Hayalci) sıfatı, malum, gerçek hayatta herkesin çok da istediği bir sıfat değildir. Dediğim gibi ölçülü şekilde alınması gereken ve izleyip huzur bulacağım dedirten filmlerden biri.

Aile içi dayanışmaya, anne rolünün gizli baskınlığına, baba karakterinin çocuklar üzerinde bıraktığı etkiye güzel değinilmiş. Özellikle annenin, çocukların babaya bakışlarının bozulmaması için gereken fedakarlığı göstermesi konunun seyrini de değiştirdi. Daha basit anlatımla, babanın çocuklar üzerinde bıraktığı karizma, eğer uzaya gitme sevdası sona ererse, bir şekilde sekteye uğrayacaktı. Doğduklarından beri babalarının uzaya gideceğine inanan çocuklar, babası vazgeçerse, şaşıracaklar ve "kahraman baba" rolüne inanmayacaklardı. Anne, sırf bu karizmayı yerinde tutmak ve çocuklarının gözündeki yerini kaybetmemesi için babaya maddi desteği verdi hem çocukları hem de babayı sevindirdi. Aileyi de bir arada tuttu.

(Çok nasihat verici ve böyleyken böyle şöyleyken şöyle tarzı bir yazı oldu, ben bile sıkıldım)

astronaut1.jpg

astronaut2.jpg
| gamzeK | 09-Temmuz-2007 Pazartesi|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |