White Noise 2: The Light- Patrick Lussier (2007)


WhiteNoise2.jpgFilmin 1.sini hatırlayanlar olacaktır. EVP (electronic voice phenomena) yani ses yoluyla iletişim kurmaya çalışan ruhsal varlıkları konu alan filmin birincisi gayet değişik ve türüne göre başarılı bir filmdi. Aradan 2 yıl geçmesi ve filmin de "vasatın üstü" oy almasından sonra 2007'de 2. si gelmiş.

Hiç bir şekilde birinci filmin devamı olarak düşünemeyeceğiniz ve tamamen farklı bir film olan ikincisi, EVP konusundan daha uzak daha aksiyonvari bir filmdi. İlk filmi izlemeyenler direk ikinciyle rahat rahat başlayabilir ancak ana konu ikinci filmde daha az verildiğinden tam olarak neye hizmet ettiğini anlamayabilirler. EVP meselesinin ilgi çekici özelliği ilk filmde gayet başarılı bir şekilde verilip filmi klişe olmaktan kurtarmışken ikinci filmde daha çok kahramanlık hikayesi izledik.

Film tür olarak, "horror" kelimesini haketmiyor ve korkutmaya dayalı olarak sadece 3- 4 sahnede karanlıkta aniden ortaya çıkan hortlakları gördük. Aniden çıkınca kısa süreli bir çarpıntı geçirdiğiniz doğrudur fakat diğer hiç bir sahnede izleyeni heyecanlandıran görüntüler yoktu. Karanlıktan hortlak çıkmasına bir süre sonra alıştığınız için de sahne karardığında temkinli oturup sıçramayabilirsiniz :)

Garip bir şekilde eşi ve oğlunu kaybeden esas adamımız, önceleri bunu sadece manyak bir adamın cinnet geçirip eşi ve oğlunun kafasına sıkması olayı sanır. Ancak sonradan tuhaf tuhaf seslerin kulağına geldiğini, monitörde, ekranda, televizyonda garip mesajların verilmeye çalışıldığını görür. Sonradan öğrenirki, ölenler özellikle ses yoluyla dünyadaki yakınlarına mesaj iletmek istemektedirler. Hadisenin özü budur. Lakin birincisinden farklı olarak ikincisinde esas adamımız yakında ölecek kişilerde beyaz ışık gördüğünü farkeder. Her kim esas adamımıza beyaz ışık etrafında gözükürse o kişi ölecektir. Başlarda kahraman edasında ölecek kişileri kurtarmaya çalışan adamımız, aslında kurtardığı kişilerin felaketlere yol açtığını anlar ve bu noktada olay "kurtarırsan, öldürmen gerek" sloganıyla yeni bir boyut kazanır.

Elinize bir şekilde ulaşırsa bu film, izleyin elbette. Ama illaki de White Noise 2 de White Noise 2 diye tutturmayın. Vasat bir film.
| gamzeK | 25-Haziran-2007 Pazartesi|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |