The Messengers- Oxide Pang Chun (2007)


messengers.jpgBaşrollerinde Kristen Stewart, Dylan McDermott ve Penelope Ann Miller'in oynadığı The Messengers filmi, gizemli olayları çocukların farkedip görebildikleri üzerine kurulmuş bir film. Filmdeki bebek- çocuk Ben, evde varlığını hissettiği ruhları bir türlü anlatamamakta dahası ablası Jess de bir kaç kez onlara maruz kaldığı halde anne babasını inandıramamaktadır.

Filmin başından itibaren hayalet, ruh, doğaüstü şeylere kendimizi hazırlamışken finalde hiç olmayacak bir şekilde psikopat bir babaya bağlanıyor olay. Sonradan anlıyoruzki, manyak babanın eşi ve çocuklarının laneti evi sarmış ama asıl istedikleri zaten babaymış. Filmi bu şekilde bağlamaya çalışan yönetmenler Oxide Pang Chun, Danny Pang'in kafaları fazla karışmış olmalıki filmde gösterilen doğa üstü şeyleri bağlayacak bir sonuç yerine, böyle bir final tercih etmişler.

Vasatın da ötesinde saçmalayan ve bariz hatalar içeren bir filmdi. Ev içinde sürekli dolanan ve bebeğin gördüğü yaratığa benzer şey için herhangi bir cevap yoktu? O da eski evdeki evcil hayvan falan mıydı mesela? Kargalarla ilgili durum neydi? Neden mantıklı bir açıklama yapılmadı ona? Psikopat babanın cinnet geçirip ev halkını öldürme sebebi neydi ve neden yeni gelen aileyle başlarda gayet kaynaşıkken bir anda durduk yere celallendi?

Filmdeki aile babası rolündeki Dylan McDermott yerine, kızına ve eşine göre daha olgunca bir aktör bulunması gerekmez miydi? Eşine göre büyük oğlu gibi görünen baba, durduk yerde ayçiçeği ekme sevdasına girip ailesiyle çiftliğe yerleşiyor. Ancak sonradan öğreniyoruzki aslında gelmelerinin sebebi evin kızının başından geçen olaymış? (Daha doğrusu bunu kendisi söylüyor ama gerçekte oraya gelme sebepleri kızın kafasını toplaması için mi yoksa ayçiçeği ekmek için mi bilemiyoruz) Eve taşınalı 3 gün olmuşken baba tarlaya ayçiçeği eker ve ertesi gün ekinler maşşallah boyum kadar olur. (Ha bütün bir film boyunca ailece oturup bir tabak çiğdem yemediler ya ağızlarının tadıyla...)

Bir diğer sonu getirilemeyen konu; evin annesi sürekli olarak duvardaki rutubetimsi lekeyi temizlerken neden hiç sormaz, sorgulamaz? Nedir bu hergün çıkan leke demez. Sürekli olarak elinde bezle siler durur. Bir gün o lekeden eski evin annesi görünür ve ardından ne olur? Kadını gördük de selam verip gitti mi? Ateş almaya mı gelmişti hayalet hatun?

İzlenmese de olabilecek, hayatınıza devam edebileceğiniz kötü bir film. Ayrıca filmde bir kaç yerde de bariz kamera açısı hatası vardı. Yazmadan edemem. Örnek, Jess bodruma inince yerde yatan kargaya baktığı yön ile kameranın o sahneyi gösterdiği yön tersti. Biz Jess'in oraya baktığını gördüğümüz sahneden sonra bakılan alan ters bir açıdan gösteriliyordu. Ayrıca koridorda kardeşini ararken yine ona baktığı sahnede de açı hatası vardı.

Bol bol ses efektine abanılmış, gerekli gereksiz uğultu ve çığlık basılmış çerezlik bir film. (Fragmanından çok etkilenmiştim ama ilk izlenim çok yanıltıcıymış demekki :P )

messengers2.jpg
| gamzeK | 24-Mayıs-2007 Perşembe|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------

Can Yarkın
| 21-Eylül-2007 Cuma

hayır gayet güzel bi film kansız korku filmi budur


-------------------------------------------------------------------------------

BERKAY ÜNAL
| 05-Ekim-2007 Cuma

Merhaba Gamze , öncelikle boyle bir site kurdugun ve olaganustu yorumlarin icin tebrik etmek istiyorum seni.Yazılarini okudukca sanki bi dostumla sohbet ediyor havasina giriyorum ki bu da senin ne kadar akici oldugunu gosterir.O kadar icten o kadar bizden yorumlar yapmissin ki seni hic tanimadigim halde sanki cok samimi bir tanidigim gibisin.basarilarinin daim olsun ve siteyi daha da guncel tutmanı diliyorum senden ;)
Filme gelince evet film dusuk olabilir ama kucuk cocugun psikopatca hareketleri insanda hafif urpertilere yol acmiyor degil...ama genel olarak hayal kirikligi denilebilir...


------------------------------------------------------------------------------- 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |