Pan's Labyrinth- Guillermo del Toro (2006)


panlabyrinth.jpgHellboy'un babası Guillermo del Toro'nun son filmi Pan's Labyrinth, afişiyle ve reklamıyla Tim Burton filmlerini anımsatıyor. Öncelikle uyarmak gerek, afişe ve reklamlarına bakıp da aman da aman ne güzel bir masalmış diyerek izleyebileceğiniz bir film sanmayın. Gayet de kan revan gösteren, bu masal değil olsa olsa kabus dedirtebilen bir film.

12- 13 yaşlarındaki Ofelia'nın kendi dünyası ve dışardaki gerçeklik arasında gidip gelen ve son derece sert görüntülerle de işlenen başarılı bir fantastik film, o masalsı dünyaya girmemeniz mümkün değil. Ama filmin gidişatına bakarsanız sadece bu masalsı görüntülerden oluşmuyor, bir bakmışsınız dışardaki hayat devam ediyor, orada bir şeyler yaşanıyor ve hiç de cicili bicili şeyler değil.

Film İspanya'da bir iç savaşın tam ortasında geçiyor. Ofelia ve annesi, annesinin yeni kocası yüzbaşının kaldığı yere giderler çünkü anne hamiledir ve yüzbaşı bebeği kendi yanında ister. Ofelia yetişkinlere göre "tuhaf" bir çocuktur ve yüzbaşıyla yıldızları barışmaz. Kitaplarıyla arasında bir bağ vardır ve sonradan bu bağ "periler"le de oluşur...

Anlatılan hikaye, ne kadar Harry Potter hikayesine benziyor gibi görünse de Guillermo del Toro daha farklı bir şey yapmaya çalışarak, bu masalsı görüntülerin yanısıra dış dünyadaki rezalet hayatı da vermekten kaçınmamış. İzleyici Ofelia'yı izlerken bir yana bölünüyor, dış dünyayı izlerken bir yana bölünüyor. Yer yer iki dünya arasında da kalıyoruz. Yine de karmakarışık değil hatta filmin dramatikliğini de arttırıyor bu geçişler. Ayrıca son derece sert ve vahşi sahneler de mevcuttu, peri masalı derken uçuşan kelebekler, çiçekler izlemiyoruz yani. Zaten filmin vizyona girmesinden 1 hafta sonra afişe aileler için bir uyarı ekleniyor, çocuklar için şiddet görüntüleri olabilir gibi bir uyarı... Yerinde bir uyarı olmuş zira bazı görüntüler hiç de "aman çocuklar hiii desin, yetişkinler gülsün" cinsinden değildi. Gayet de heyecanlı, kanlı sahnelerdi.

panlabyrinth1.jpg


panlabyrinth2.jpg

Film, teknik olarak gayet doyurucu, hiç bir özensizlik barındırmıyor. Bu türü seviyorsanız eğer, bu filmde fantastik bir filme yakışan ne varsa izleyip gözlerinize iyilik yaparsınız. Ancak, konu olarak çok da bayıldığımı söyleyemeyeceğim. İki dünya arasındaki geçişler güzeldi ve az önce de yazdığım gibi dramatizmi iyice arttırdı fakat sanırım ben bu tip filmlerde gerçek dünyayı minimum oranda görmek istiyorum. İki dünyanın birbirine bağlandığı sahneler dışındakiler biraz rahatsız etti beni. Örneğin, Ofelia kitabı alıp "şimdi ne olacak" diye sorduğunda kitabın kanla kaplanması ve ardından annesinin kanama geçirme sahnesi çok güzeldi. Bir diğer aklıma gelen bağlantı; Pan'in Ofelia'nın annesine iyileşmesi için verdiği ilaç ve Ofelia'nın bunu gidip annesinin yatağının altına koyması vs... Ama bunlar dışında sürekli olarak küçük Ofelia'nın dünyası ve diğer taraftaki "biz büyüdük kirlendi dünya" ayrımı beni rahatsız etti.

Çok iyi bir film, izleyin.
| gamzeK | 10-Nisan-2007 Salı|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |