Apocalypto- Mel Gibson (2006)


apocalyp.jpgPek bir bereketli yılımız 2007'nin şahane filmlerinden biri Apocalypto.
Filmi izlemeden önce, Mel Gibson vurucu filmler yapar diye geçirmiştim aklımdan. Yanılmadım sanırım.

Maya uygarlığını, hayatlarını ve nasıl yokoldularını anlatan çok güzel bir film. Zaten Namık da ben de Maya'lara karşı ilgiliyizdir. Bir kaç gündür izleyelim izleyelim derken nihayet başımız göğe erdi.

Film öncelikle makyajıyla, kıyafetleriyle, aksesuarlarıyla ve doğal ortamı ile son derece göz doldurucu ve izlettiren cinsten. Filmi ikiye bölersek, ilk yarısında Maya'ların yaşamı, alışkanlıkları, sevdikleri, sevmedikleri, birbirlerine ve yaşadıkları topraklara ne derece bağlı olduklarını anlatan belgesel tadında güzel görüntüler izledik. İkinci bölümde ise konu birden Jaguar Paw'ın kahramanlık ve yaşam mücadelesine dönüştü. Filmi, Jaguar Paw ile birlikte koşarak soluk soluğa izledik. (Yalnız, adamlarda nasıl bir bünye varsa artık durup dinlenmeden film boyunca koşuyorlar, 15 saniye dinleniyorsa 20 dakika tekrar başlıyor koşmaya) Çok sert ve vahşi sahneler hakimdi, Mel Gibson'un The Passion of the Christ'i de gözönüne alarak kan göstermeye bayıldığını düşünüyorum ;) Acımasızca kavga edip kafası, gözü, karnı, bacağı patlayan insanlar izliyoruz ama ben her şiddet sahnesinde kimin neresine bir şey olacak diye düşünmekten çok Mayaların piercinglere takıldım. O kadar hareketli sahnelerde piercing ve aksesuarları yüzünden bir kaza yaşayan olmadı ;)

Aktüel kamera son derece başarılı kullanılmış, özellikle kuyuda doğum sahnesi çok çok güzeldi. Kadının yaşadığı acıyla karışık mutluluk, savunmasızlık, diğer çocuğunu da koruma çabaları, o an yapabileceği hiç bir şey olmasının getirdiği dram tam anlamıyla izleyiciye geçti sanırım.

Yer yer iletilmesi gereken mesajlar biz alıcılara ulaştı elbette. Özellikle filmin başında çıkan "Bir uygarlık, kendi içinden parçalanmadıkça, fethedilemez." yazısı, filmin sonuyla güzel bir bütünlük içindeydi. Normalde Mel Gibson'un aşırı milliyetçi ve dinci tavırları bir önceki filmde de epey eleştirilmişken, bu filmde biraz da sağ gösterip sol vurma manevrası gördüm ben. Filmin sonunda görünen "beyaz adamlar" Mayaların kurtarıcısı olmadılar daha doğrusu Jaguar Paw onlara katılmadı ve ormanına döndü ailesiyle birlikte. Normalde Mel Gibson'dan beklenen son, beyaz adamların "birbirinizi yiyip bitirdiniz ama üzülmeyin artık, biz geldik" deyip son kalanları götürmeleriydi ancak öyle olmadı. Mel Gibson'da "bakın hiç de öyle söylediğiniz gibi değilim" demiş oldu ;)

apocalyp1.jpg

apocalyp2.jpg
| gamzeK | 05-Nisan-2007 Perşembe|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------

Erhan Ösüm
| 11-Haziran-2007 Pazartesi

Açıkcası Mel Gibson'ın o isa zırvalığından sonra bu kadar başarılı bir film yapacağı aklımın ucundan geçmezdi. Harika bir film. Filmdeki her oyuncu mükemmel performans sergilemiş, nerden buluyorlar böyle adamalrı merak ediyorum. Yönetmenin sevdiğim bir olayı ise; nehirden geçiş sahnesinde oyuncular buz gibi sudan geçiyorlar ve Mel Gibson'da oyuncularına destek amaçlı onların önünde gidiyor. Tabi kamera arkasında olduğu için biz onu göremiyoruz. Yeni başarılar bekliyoruz Mel'den

------------------------------------------------------------------------------- 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |