Hannibal Rising- Peter Webber (2007)


hannibalrising.jpgFilm dediğin böyle olur!

Hayranı olduğumuz Hannibal Lecter'ın geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak, neden psikopatlaştığını öğrenmek ve ona hak verip vermemek seçimini yapmak için şahane bir film. Hannibal Rising 2007 yılında yüzümüzü güldüren filmlerden biri. (Filmin iyi olması manasında yüzümüzü güldürmek, komik bir şey yoktu elbette)

Hannibal Lecter'ın çocukluğu ve gençliğine dair anılarını (!?) izlemek gerçekten de güzeldi. Film başlı başına çok güzel çekilmiş zaten. Yani Hannibal Lecter filmi olmasa da kendi başına falsosu olmayan gayet tatminkar görüntülerle dolu bir filmdi. Hannibal'a ait silence of the lambs, Hannibal ve Red Dragon 3'lemesinden biraz da bağımsız olarak çekilmiş ancak Hannibal'ın kendine has bazı özelliklerini de çok net yansıtan başarılı bir yapıt. Deyim yerindeyse Hannibal'ın huyunu suyunu bilen izleyicilere göre hazırlanmış ve gayet de memnun edici.

Öncelikle küçüklüğünde yaşadığı o feci olaydan sonra Lecter'ın nasıl bir intikam duygusuyla hayatta kalabildiğini net olarak anlıyoruz ve hatta belki de hak veriyoruz. İnsanları itinayla kesip biçme yeteneğini nasıl ve nereden kazandığını anlıyoruz. Neden insan eti yeme dürtüsüne sahip olduğunu anlıyoruz. Hannibal Lecter rolündeki Gaspard Ulliel'e ne kadar zor bir görev verildiğinin farkındayız hepimiz. Yıllar yılı Anthony Hopkins'le özdeşleştirdiğimiz ve son derece zor bir rolü şimdi genç bir oyuncunun yüklenip izleyici taa en başa götürmeye çalışması başlı başına bir yük zaten. Kaldıki hepimiz Hannibal Lecter'in artık gözlerinden bile ne demek istediğini anlayabilecek haldeyken, tüm bildiklerimizi bir kenara bırakarak yepyeni bir oyuncunun "ben Hannibal Lecter'ın gençliğiyim" demesine alışamayabilirdik. Ama öyle olmadı, gayet de güzel kalktı rolün altından. Filmi aldı götürdü yani Gaspard Ulliel.

Zaman zaman yaşadığı feci olay yüzünden bu hale gelmiş olmasını "anlayabilir" hale gelirken, özellikle sonlarına doğru tırmanan gerilim ve işkence sahneleri ile bir kez daha anladıkki Hannibal Lecter şefkat gösterilecek bir adam değildir. :) Zaten böyle bir beklentisi de yoktur fakat değinmek istediğim nokta şu: Filmde herşey o kadar yerli yerinde tadında tuzunda verilmişki, ne Lecter için "ah canım yavrum" diyebiliyorsunuz, ne "hadi len biz biliriz seni" diyebiliyorsunuz. Herşey tadında, olması gereken kadardı ve yönetmen bize, Hannibal Lecter budur, izleyin dedi, izledik...
| gamzeK | 02-Nisan-2007 Pazartesi|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |