300- Zack Snyder (2006)


300.jpgKahvaltıda karnınızı iyi doyurun, akşam yemeğini cehennemde yiyeceğiz!

Hani böyle bekleyip bekleyip heyecanlandığınız ve dört gözle izlemek için sabırsızlandığınız vardır ya.... 300'ü bekledik bekledik, izledik doyamadık döndük sahneleri bir daha gözden geçirdik, Zack Snyder şahane bir iş yapmış... Hatta hep bir ağızdan Zack bizi diskoya götür! diye böğüresim var!

Lord of the Rings'ten sonra gelmez bir daha böylesi derken 300'ü izlememiştik elbette. Aynı etkiyi verip, bizi heyecandan yerden yere vuracak başka bir film için umudu kesmişken çıktı geldi bu baş yapıt. Kralın "This is Sparta!" diye bağırması hala kulaklarımızda...

Senaryosunda abartılacak bir şey olmadığı aşikar. Frank Miller'in The 300 Spartans çizgi romanından uyarlanan filmin, konu bakımından bizdeki Malkoçoğlu, Battal Gazi'den farkı yok elbette. Ancak filmi muhteşem kılan ve gözlerinizi ayırmadan izleten tabloymuş gibi duran o görüntüler, fantastik öğeler ve çok yerinde kullanılan etkileyici müziklerdi.

300_1.jpg

Filmin, bir çizgi roman uyarlaması olmasını da göz önüne alarak fantastik öğeleri barındırması doğal ancak kullanılan teknik ve özellikle de filmin geneline hakim bakır renkler, izleyene filmi izlettirmiyor içinde oynatıyor resmen. Fantastik filmlerde masalsı görüntülere alışkınsınızdır ve göz görüntülerden rahatsız olmaz. Ancak 300 filmi, gözün alışmasından da öte bir boyuta geçip, sizi filmin içine sokuyor.

Çok beğendiğiniz filmlerde nereden başlayıp nereden bahsedeceğinizi bilememe durumu vardır. Sanırım bu film benim için öyle. Filmden sonra hemen hemen yazılan herşeyi okumaya çalıştım ve işin ne tarihsel boyutu ne de siyasi yönü umrumda değil. Film, sinema için muhteşem bir yapıttır. Görsel efektleri ve hayran bırakan oyunculuğu ile "hadi canım oradan" denemez, denmemelidir. 60 gün gibi kısa bir sürede yapılan bu film, insana bu yönetmen filmi çekmemiş, direk boyamış, çizmiş dedirtiyor. Yer yer LOTR, yer yer Hero, yer yer Gladiator tadları alıyorsunuz ama hepsi birden çok da güzel harmanlanıp bütün olmuş.

300_2.jpg

Ben daha 1 gün öncesine kadar temcit pilavı gibi LOTR da LOTR diye tutturmuşken 300'ü izledikten sonra, Peter Jackson'a bundan sonraki kariyerinde çok iş düşeceğini düşünüyorum :)

Filmden çok şahane ve kulakları çınlatan bazı replikler:

Fragmanında da sık sık duyduğumuz: Spartan King Leonidas: Give them nothing! But take from them everything!

Spartan King Leonidas: Spartans! Enjoy your breakfast, for tonight we dine in Hell!

Persian Emissary: This is madness!
Spartan King Leonidas: Madness? This is Sparta!


Stelios: Then we will fight in the shade.

300_3.jpg
| gamzeK | 27-Mart-2007 Salı|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |