Perfume: The Story of a Murderer- Tom Tykwer (2006)


perfume.jpgFilmi izleyeli 10 gün falan oldu ancak siteye yazacak zamanım yoktu, şimdi yazabilecek zaman buldum. Film, Patrick Süskind'ın Koku adlı kitabının vasat bir uyarlamasıymış... Kitabını okuyanlar böyle diyor. Ancak benim gibi kitabından bihaber, sadece filmi izlediyseniz olumsuz şeyler düşüneceğinizi zannetmiyorum.

Güzeldi, etkileyiciydi, sonu biraz absürd de olsa, tavsiye edilesi bir filmdi. İlginçtirki, daha önceki yıllarda bir kaç baba yönetmen (Martin Scorsese, Milos Forman gibi) bu kitabı beyazperdeye uyarlamak istemiş olsalarda da filmi çekilemez kanısına varılıp hep vazgeçilmiş. En sonunda Tom Tykwer, siz yapmazsanız ben yaparım diyerek filmi çekiyor, fena da yapmıyor aslında.

Kokulara karşı aşırı duyarlı olan Jean- Baptiste Grenouille (Ben Whishaw) ilginç bir tutkuya sahiptir ve en güzel kokuyu bulmak akıl almaz şeyler yapar. Film Grenouille'nin bu konudaki sapkınlığını anlatıyor. Ama öylesine güzel öylesine masalsı anlatılmışki, en güzel kokuyu bulmak için kadınları öldüren yani katil olan bu çocuğa o gözle bakamıyorsunuz, kendi hayaline bir anlamda sizi de ortak ediyor. İzlerken gerçek anlamda burnunuzu ve koku alma duyunuzu yeniden keşfediyorsunuz sanki ;)Tüm görüntüler, filmin renkleri, genel sakinliği ve insanı sıkmadan ama germeden izlettiren gidişat o kadar başarılıydıki, süresi 2 saatten fazla olan film bir çırpıda bitiyor gibi. Filmdeki ölüm sahneleri bile, filmin dinginliğine yakışır biçimde oldukça sessiz ve sadeydi. Ben Whisman, bütün diğer oyuncuları gölgede bırakacak şekilde muhteşem oynamış hatta Dustin Hoffman bile filmde belli belirsiz görünen oyunculardan biri olarak kalmış bana göre. Hatta filmin sadeliğinden oldukça etkilenen ben, Dustin Hoffman'ın oyunculuğunu da biraz yapmacık ve abartılı buldum.

Olumsuz olarak bahsedebileceğim tek yer sanırım filmin finaliydi. Kitabın sonuna sadık kalmak ve çok da apayrı bir son yaratmamak için böyle bir final gerekliydi belliki. Ancak kitabı okurken verilecek o duygu, filmin finalini benim için biraz ucuzlaştırdı. Kitabın seyri içinde çok güzel bir son kabul edilebilir bu fakat filmde biraz "sonu böyle, bunu yapmaya mecburuz" gibi olmuş.

Sonuç olarak; Run Lola Run, Heaven gibi filmlerinden bildiğim Tom Tykwer çok başarılı bir iş çıkarmış. Ayrıca şu da gözden kaçmıyorki, Almanya- Fransa yapımı bir film için hatrı sayılır para harcanmış filme. Düşük bütçeli bir Avrupa sineması izleyeceğinizi düşünürseniz yanılırsınız.

| gamzeK | 13-Mart-2007 Salı|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------

nursima
| 25-Aralık-2007 Salı

filmi bi arkadasm tawsiye etti we cok merk ediorm gercektn gsl biseye benzio.güzel we değisk

------------------------------------------------------------------------------- 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |