The Quiet- Jamie Babbit (2005)


quiet.jpgYönetmen Jamie Babbit isimsiz kahramanlardan biri gibidir bence. Özellikle şu aralar çok popüler olan Cnbc-e dizilerinin bir kaçının yönetmenidir ve kadın- güzellik konuları üzerinde oldukça sık durur. ( Gilmore Girls, Ugly Betty, Nip/Tuck...) Bu tatlı hatunu daha önceden araştırmış olsam da sinema filmini izlemek ilk kez denk geldi ve The Quiet filmini izleyebildim.

Bir kızları olan Deer ailesi, sağır-dilsiz bir kıza korumacı aile olmaya karar verirler. Sağır kız, çok önceden duyma yetisini kaybetmiştir ancak her konuya da oldukça duyarlı biridir. Gayet sıradan görünen bu ailede annede alkol problemi vardır, baba ile kızı arasında da ensest ilişki yaşanmaktadır. Tüm bunlardan habersizmiş "gibi" yansıtılan anne aslında herşeyin farkındadır ancak ses çıkaramamaktadır. Evin kızı da babasını öldürecek kadar nefret ettiği halde korkusundan dolayı durumu kimseye söyleyemez. Dot, yani sağır kız eve yerleştikten sonra olaylar gelişir, hiç beklenmedik bir son yaşanır. (Buradan sonrasını yazmayayım artık ;) )

Filmin genel atmosferi klasik gençlik filmi gibi kokuyorsa da biraz izledikten sonra, aslında başroldeki oyuncu filmde sağır olduğu için diyalogların oldukça baskın olduğunu görüyorsunuz. Hatta bir kaç sahnede de diyaloglar da olmaksızın sadece görüntülerle pek çok şey anlatılmış. Şöyle bir eksikliği var filmin; anne- kız ayırtetmeden genel olarak kadınların bu konularda sessiz kalışı, ve nasıl istismara uğradıkları dramatik yönden çok gençlik filmi izler tadında verilmiş. Yani filmi izlerken  izleyici kime sinirleneceğini şaşırabiliyor bazen ;) Ancak yine de belli noktalarda takılmış olması da ilginç. Örneğin, filmde birden çok karakterin cinsel sorunları var ve kendilerinin seks bağımlısı olduklarının farkındalar. Sağır kız Dot'un çok sessiz sedasız, kendi halinde olması beklenirken aslında onun da hiç de öyle olmadığı görülüyor. İçinde kopan fırtınaların dışarıya yansıması her seferinde fazla sert oluyor. Alkolik anne, kendi sorunun farkında olmasına ve bu sebeple evliliğinin bir hiçten ibaret olmasına rağmen buna  pek aldırış etmiyor gibi görünüyor. En azından yaşanan olayları engellemek adına da adım atmıyor.

Bazı sahnelerdeki görüntüler ve diyaloglar, filmin konusu sebebiyle biraz müstehcen bulunabilir. Ama yine de izlemeye değer bir film. Yönetmenin kadın olmasına bakmayın, rahatlıkla söyleyebilirimki, film sadece bir kadının gözünden bakan ve ahlak dersi vermeye uygun bir film değil ;)
| gamzeK | 17-Ocak-2007 Çarşamba|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |