The Grudge 2- Takashi Shimizu (2006)


grudge2.jpgEn Öz Hakiki Grudge... Artık devamı gelmesin mümkünse...

İlk Japon versiyonu Ju On'a bayıldığım, Amerikan versiyonu The Grudge için eh işte dediğim filmin 2. serisini de izleyebildim en sonunda ve diyorumki mümkünse kesin artık. Bunun Grudge ve Takashi Shimizu ile herhangi bir alakası yok ancak Ju On ile birlikte sinemada korku film tarihinde yeni sembolik çığır açıldı. Artık tüm korku filmlerinde mutlaka uzun saç, lavabo, bol sulu ortamlar, aaaooooaaaaa ses efektlerini duyar olduk. Özellikle Ju On'dan sonra izlediğim bir çok korku filminde; Shutter, Kairo, Gwai wik, Acacia gibi filmlerin hemen hemen hepsinde aynı korku öğeleri kullanılmıştır ve biz bu sembolik sahneleri görmekten bunaldık. Hadise aynen Saw ( Testere) ile aynı akıbette. Testere ilk çıktığında işkence, vahşet, kan filmleri bu kadar revaçta değilken ondan sonra gelen bir grup korku filmleri de Testerevari oldu. Hepsi birbirinin klonu şeklinde ilerliyor. Kollar bacaklar kesiliyor, psikopatın biri nedendir bilinmez herkesi doğruyor, işkence yapıyor falan... İşte Testere gibi Grudge filmi de bu anlamda öncü oldu, benzerlerine bakınca, her filmde mutlaka uzun saçlı bir hatun suların içinden bir haltlar karıştırmaya geldi, mutlaka lavabodan çıktı, mutlaka aaaooooo efektleri duyuldu. Artık bıkkınlık vermeye başladı.

Bu kadar sitemden sonra gelelim Grudge 2'ye. Birincisinden pek de farklı olmayan sadece değişik oyuncularla ve değişik lanetlerle yeniden izlemiş olduk. Hemen hemen herkes konuya gayet vakıf olduğundan olsa gerek artık hangi sahnede Kayako çıkacak hangi sahnede aaaaaaooooo sesleri duyulacak küçük beyaz yavrumuz nerede çömelecek biliyoruz.

Bence ilkine göre başarısız bir 2. devam filmi olmuş, gerek yok dedirtiyor izlerken. Ayrıca dediğim gibi aynı tip konuda farklı isimlerde yaklaşık 50 tane film de piyasaya çıktığı için artık gördüklerimiz bizi korkutmuyor.

Eğer halen Grudge filminin ilk ve öz versiyonunu izlemediyseniz asıl onu izleyin. O gerçekten daha ürkütücü. 2000 Yapımı Ju On. Tüm oyuncular Japon ve bu ilk versiyon diğerlerini siler süpürür.
| gamzeK | 07-Aralık-2006 Perşembe|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------

jojo
| 09-Aralık-2006 Cumartesi

amerikan versiyonlarini seyretmedim zira ju on 'u hic sevmemistim...hatta karanlik sularla birlikte en kötü filmler arasina koyuyorum ju on'u....izlediim bi dolu filmin icinden THE EYE (2002-Gin Gwai) uzakdogudan güzel bi ornekti...konusu degisikti en azindan..uf yinemi cenesi koptu dedirtmemisti :)

------------------------------------------------------------------------------- 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |