Brick- Rian Johnson (2005)


brick.jpgHasret kalmıştık Kara Filmlere, nerede kaldın Rian Johnson?...

Brick, uzun uzun zamanlardan sonrar izlediğim en iyi kara filmdi. Şahane bir dedektif hikayesiydi. Film, herşeyiyle film noir tadında, oyunculara bakarsak hepsinin yaşı 18 altı olmasına rağmen ve başlarken teenage filmi mi izleyeceğiz dedirtirken hiç de önemsenmeyecek bir film olduğunu gördük. Bir lisede geçiyor film,  kız arkadaşını garip bir şekilde kaybeden Brendan, işi gücü bırakıp sevgilisini bulmaya koyuluyor. Bu arada başına bin bir türlü bela, dert, sıkıntı geliyor ama Brendan zaten özellikle belaya bulaşmak için kasıyor.

Açılış sahnesiyle birlikte hoş, karanlık, mistik görüntüler, filmin iyi olacağının işaretiydi. Kara filmlerinin olmazsa olmaz anti-kahramanı bu filmde Brendan'dı. Uzman bir dedektif edasıyla girip çıkmadığı yer, bulaşmadığı bela kalmadı. Hani " etin ne butun ne" dedirten bir havayla, kendisinden hiç beklenmeyecek deli cesaretiyle, kız arkadaşının peşine düştü. Filmin kurgusu elbette karışıktı ki kara filmlerden düz, anlaşılır seyirler beklemek hata olur. 2005 Sundance Film Festivalinde ödülünü almıştır ama aman duman bir popülerliği olacak bir film değildir Brick.

Kara film sevdalısı herkes mutlaka bayılacaktır ve özellikle kamera oyunları, gotik atmosfer ve akıldan çıkmayan bir kaç tane çok sağlam sahne filmi çok çok özel yaptı benim için.

1- İlk açılışta tünelin orada kız arkadaşı gören Brendan'ın yerde çökmüş halde durduğu sırada kızın suyun içinde yattığı sahne. Kızın bilezikleri suyun içindedir, su hareketsizdir sadece minik bir akıntı vardır. Kamera sola çeker, kızın ayakkabılarını görürüz. Bu bir intihar mıdır cinayet midir anlayamayız...

2- Brendan'ın mafyavari gençlerle tartıştığı sırada mafya babasının adamlarından birinin yukarıda çıkan arbedeye bakmaya gitmesi ve ardından kapıdan içeri girdiğinde ayakkabısına damlayan kan ve yere yığılması. (Çok çok çok güzel çekilmiş bir sahneydi)

3- Film Noirlere has minik sembollerle ileriki sahnelerde birbirine bağlanacak ipuçları. Brendan'ın sevgilisinin cebinden düşen not kağıdına bakarken notta çizilmiş şeklin sonradan tünelin girişindeki sahne ile bağlanması... İlk sahnelerde yoldan geçen arabadan düşen sigaranın sonraki sahnelerde başka bir tesadüfle birbirine bağlanması...

Genel olarak her sahne bir sonraki sahneye merak uyandırdığı için rahat izlenebilen heyecan yaratan bir filmdi. Replikler Film Noirlerde olduğu gibi uzun ve günlük yaşam dilinden biraz uzaktı. Filmin 2005 yapımı ve oyuncuların 18 yaş altı olduğunu düşünürsek belki bu tip bir dil kullanılması gereksizdi ama sonuçta her şeyiyle güzel bir film noir izlemek bana çok iyi geldi.

Ne diyeyim, özlemiştik...
| gamzeK | 03-Aralık-2006 Pazar|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |