Planet of the Apes (1968- 1973)


planetoftheapes.jpg1968'de başlayıp 1973'e kadar uzanan 5 serilik şahane güzel bir seri Planet of the Apes. Hafta sonu 1'den başladık 5'ini birden bitirdik, hakikaten başımız göğe erdi. Her zaman ismini sık sık duyduğum halde neden daha önce izlemedik biz bunları diye dövündüm.

Planet of the Apes serileri, sırasıyla Franklin J. Schaffner, Ted Post, Don Taylor, J. Lee Thompson tarafından çekilmiş ardından 2001 yılında Tim Burton da olaya dahil olmuş ki bence onun elinden çıkma bir Planet of the Apes de şahane olmuştur.

Bana sorarsanız ilk iki yani 1968 ve 1970 yıllarında çekilen Planet of the Apes ve Beneath the Planet of the Apes ikilemesi diğerlerine göre çok daha iyiydi. 3-4-5 bölümlerinde maymunların insanların arasına karışması ve normal hayata ayak uydurmaya çalışmaları hikayeyi bence biraz bozdu ve heyecanı düşürdü.

Seri sırasıyla şöyle aslında;

1- Planet of the Apes (1968)  Yönetmen: Franklin J. Schaffner

2- Beneath the Planet of the Apes (1970)- Ted Post

3- Escape from the Planet of the Apes- (1971)- Don Taylor

4- Conquest of the Planet of the Apes- (1972)- J. Lee Thompson

5- Battle for the Planet of the Apes- (1973)- J. Lee Thompson

Ve filmler kesinlikle birbirinden bağımsız değil. Yani hakkını vererek izleyeceğim diyorsanız kesinlikle bizim yaptığımız gibi 1 den itibaren başlayıp 5'i bitirip rahata erersiniz. Her film bir öncekiyle bağlantılı kişi ve konular barındırdığından özellikle ilk iki bölüm filmin asıl olayını anlatmak için mutlak izlenmesi gerek.

Maymunların uzak gelecekte dünyaya hükmetmeleri ve biz şu an hayvanları nasıl görüyorsak ileride de tam aksine hayvanlar insanları öyle görecekler ve üstün olan insan değil hayvan olacak teorisi aslında bizim Namık'la durup durup düşündüğümüz bir konuydu. Bu teorinin böylesi şairane bir filme çevrilmiş olması ve bizim bundan yeni haberdar olmamız da bizim terbiyesizliğimiz aslında...

Evrim teorisinden, insanlığın bencillliğine, bu yaşamdaki tek canlı ve yaşamayı hakeden varlıkların insanlar olmadığından, asıl ilkelliğin ne olduğunu sorgulatmaya kadar giden harika bir filmdi, filmlerdi. Bu filmi izleyip "ahahahah maymunlara bak dünyayı ele geçirdiler la" diyen kişilerin izleyip izlememesi çok da önemli değil aslında. Ama zaman zaman, aslında insanlık olmasaydı hayatın akışı bir şekilde doğal yoluyla sürüp giderdi, suyun akışını bozan zaten bizleriz diye düşünüyorsanız mutlaka ama mutlaka izleyin bu seriyi.

Oyunculuklar, kullanılan dekor, genel atmosfer kesinlikle iyiydi. 1968 yılına göre bakıldığında dandik olabilecek hiç bir şey  yoktu ve hiç görsel efekt kullanmadan nasıl çekilmiş diye hayret ettirdi. Ki zaten isteseler bile o yıllarda nasıl görsel efekt kullanacaklar... Senaryodaki, evrim teorisi, telepatik iletişim, geçmiş- gelecek konularına bakınca o yıllarda bunlara kafa yorup hikayeleştirilmesi de ayrı bir takdir edilesi...
| gamzeK | 06-Kasım-2006 Pazartesi|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------

Arda
| 13-Aralık-2006 Çarşamba

insan ve maymunun ortak atadan geldiği varsayımı (ki ben de inanırım buna) ve evrim kuramının üzerine düşündüren bir film.
bir varlık ne kadar zeki ise o kadar tehlikelidir.bu nedenle dünyadaki en tehlikeli varlık insandır.ancak empati kurarsak yani kendimizi maymunların veya diğer canlıların yerinde görürsek işler değişebiliyor bu filmdeki gibi


------------------------------------------------------------------------------- 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |