Sleepy Hollow- Tim Burton (1999)


Arşive yeni bir Tim Burton filmi katmanın mutluluğu ile yazıyorum bu filmi. Sleepy Hollow da diğer bütün Tim Burton filmleri gibi muhteşemdi, masal alemlerinden çıkası gelmiyor insanın. Gotik atmosferleri, hayal alemi karakterleri, hep uçuşan buğulu fantastik görüntüleri ve Johnny Depp'i çok seviyor ya bu adam, biz de onu seviyoruz...

Sleepy Hollow, kasabada garip şekilde kafa kesen bir varlık yüzünden o kasabaya gönderilen memur Ichabod Crane (Johnny Depp) ve kasabada gelişen olayları anlatıyor. Bir Tim Burton filmi için konuyu irdelemek ya da tartışmak biraz saçma geliyor bana. Filmlerini aşırı fantastik öğelere dayandırdığından ve film film olmaktan çıkıp masala dönüştüğünden sadece görüntüler için bile rahatlıkla izlenebiliyor bu adamın filmleri. Dolayısıyla konu da bir numara yoktu ama izlemezseniz çok şey kaçırırsınız gerçekten.

Özellikle sahnelerde kullanılan renkler insanı büyülüyor. Her zaman olduğu gibi gotik bir atmosfer kullanmış Tim Burton ve film için kullanılan mekanların dizaynı ve Sleepy Hollow kasabasını yaratmak tam 3 ayını almış.

Filmin esas kızı da pek bir sevdiğimiz Christina Ricci. Katrina Van Tassel rolü için gayet de uygundu ama aslında ilk olarak Winona Ryder'a teklif edilmiş bu rol. Daha sonra olmamış ve Ricci rolü kapmış. Kıyafetler bile çok güzeldi ve o dönemin bütün kadınlarında dekolte hastalığı olduğunu da gayet net bir şekilde öğrendik. Hizmetçinin kıyafeti bile gayet dekolteydi.

Film içinde Johnny Depp'in acemi ve tırsak tavırları biraz abartılı gibiydi ve sürekli bayılıyordu. Ki bayılmaları sayan saymış, film boyunca tam 6 kez bayılır esas oğlan. Sleepy Hollow efsanesine göre aslında Ichabod Crane  gayet çirkin, yüzüne bakılmayacak bir adammış ve bu yüzden Johnny Depp suratına biraz müdahele yaptırmak istemiş! Ama Tim Burton öyküyü biraz daha Ichabod Crane karakteri üzerine kurmak istediği için bu fikre sıcak bakmamış ve biz de orijinal yüzüyle izledik Depp'i.

sleepy_hollow6.jpg

sleepy_hollow_001.jpg
| gamzeK | 08-Ekim-2006 Pazar|

YORUMLARINIZ

-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------

mina
| 11-Ekim-2006 Çarşamba

Reklam kampanyasini yönetse Bush'u 3. kere sectirecek bi insan Tim Burton, ne yapsa izlerim :) Sleepy Hollow cok basarili bir film olmus.Depp'in acemiligi ve korkakligi cok komik gelmisti bana, bilirkisi gecinen tavirlari tam "yigitlige laf ettirmem erkegim ben" tipine uyuyor.Zirt pirt bayilmasi banada yeter dedirtmisti ama. Timle Depp (asker arkadasim ya bunlar) ikilisi güzel oldu bence..ceksinler daha bi sürü film bizde afiyetle izleyelim.

------------------------------------------------------------------------------- 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |