Cape Fear- Martin Scorsese (1991)


capefear.jpgAlma mazlumun ahını çıkar aheste aheste...

İlki 1962'de J Lee Thompson tarafından çekilen film, 1991 yılında Martin Scorsese tarafından tekrar ediliyor. İlginç ve gerilimli bir intikam filmi olmuş. Kadro gayet güzeldi. Robert De Niro, Nick Nolte, Jessica Lange ve Juliette Lewis başrollerde. Oyuncularla çok haşır neşir olmadığımız için, film esnasında sürekli olarak "bu kızı nereden tanıyoruz" diye sora sora izledik Juliette Lewis'i. Daha sonra duramadım bir de baktımki neredeyse izlediğimiz her filmde var bu hatun :) Tanıdık gelmesi normal.

15 sene önce tecavüz davası yüzünden hapse giren ve içerde ilim irfan sahibi biri olmak için kendini yetiştiren Max Cady( Robert De Niro) hapisten çıkınca ilk iş olarak gidip avukatı bulur. (Avukat Nick Nolte) Çünkü o dönemde avukatın, Cady'i haklı çıkaracak kanıtları sakladığını öğrenir ve intikam için Cape Fear'a gelir. Zaten tecavüzden zanlı olduğundan, başlı başlına tehlike oluşturmaktadır. Avukatın yakınında bulunan herkese zarar vererek gerilimi başlatır, psikopata bağlar.

Robert De Niro tecavüzcü rolünde gayet iyi rol kesmiş, alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste sözünü bir kez daha güzelce hatırlatmıştır. Genel duruşu ve tavırları Taxi Driver'daki bitirim delikanlıya benzese de bu filmde gerek dövmeleri gerek üzerine yapışan sapık sıfatı gerekse genel hareketleri ile çok daha başarılıydı sanki. Genel olarak tüm oyuncular çok başarılıydı zaten.  Demem odurki bu film izlenecekse orjinal sesiyle orjinal atmosferinde izlenmelidir. Seslendirme falan kesmez bu tip filmleri.

Filmde bir kaç yerde Taxi Driver'a andıran minik ayrıntılar vardı. Hani Taxi Driver'ı yiyip yutmuş kişilerin gözünden kaçmayacak cinsten ayrıntılar...

Film çekimi esnasında tecavüzden yargılanan ya da hapis yatan bir çok kimse ile görüşme yapılmış, ayrıca senaryoda ya da planda olmamasına rağmen Robert De Niro kendi isteğiyle dövme olayına girmiş ve film o şekilde çekilmiş. Yine Taxi Driver'dan bildiğimiz hakedene hakkını kendi ellerinle vereceksin mantığı ile bu filmde de cezayı kendi elleriyle vermek baskın bir konuydu, filmin genelinde Robert De Niro'nun doğaçlama başarısına da tanık oluyoruz.

Orjinal dilinde izleyin.
| gamzeK | 02-Ekim-2006 Pazartesi|

YORUMLARINIZ
-------------------------------------------------------------------------------


Ad Soyad
E-Mail
Yorum

-------------------------------------------------------------------------------
 
 

     | Ana Sayfa | Blog | Nedir Bu | Yönetmenler | Filmler | Kimdir bu |